PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Senioriem ar 2.tipa cukura diabētu un strauju HbA1c samazinājumu augstāks demences risks

Doctus
2.tipa cukura diabēts divreiz paaugstina demences risku, tomēr, vai glikozes līmeņa stabilizēšana samazina demences risku nav zināms.

Šī pētījuma mērķis bija noskaidrot, vai sasniedzot rekomendēto glikozes līmeni gada laikā, demences risks sešu gadu laikā mazinās. Šis bija populācijā balstīts novērojuma pētījums, tajā iekļāva 2246 seniorus ar 2.tipa cukura diabētu, visiem dalībniekiem sešus gadus novēroja HbA1c līmeni un izziņas spējas. Glikēmijas mērķis bija HbA1c <7,5 %. Pētījuma iznākums bija demences diagnoze sešu novērošanas gadu laikā.

Tiem dalībniekiem, kuriem HbA1c pētījuma sākumā bija >= 7,5 % un HbA1c pēc gada bija < 7,5 % bija augstāka, nevis kā tika sagaidīts zemāka,  demences incidence, neatkarīgi no hipoglikēmijas smaguma pakāpes, glikēmijas variabilitātes un citiem veselības faktoriem. Jutības analīze uzrādīja, ka HbA1c samazinājums gada laikā >=10 %, bet ne par 5 – 10 %, ir saistīts ar augstāku demences incidenci tiem, kuriem sākotnēji bija augsts (>=8 %) vai vidēji augsts (6,5 – 7,9 %) HbA1c līmenis.

Pētnieki secina, ka liels HbA1c samazinājums var būt demences riska faktors gados veciem cilvēkiem ar 2.tipa cukura diabētu. Glikozes līmeņa optimizēšana šajā populācijā jāveic ļoti uzmanīgi.

 

AVOTS: Lee ATC, Richards M, Chan WC, et al.  Higher Dementia Incidence in Older Adults With Type 2 Diabetes and Large Reduction in HbA1c. Age Ageing. 2019;48(6):838-844.