PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Uztura bagātinātājs, kas satur Omega 3 taukskābes, nav labāks par placebo sausas acs gadījumos

Doctus
Uztura bagātinātājs, kas satur omega 3, nav efektīvāks par placebo, mazinot sausas acs simptomus, secināts labi kontrolētā pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā New England Journal of Medicine.

Sausa acs ir bieži sastopama hroniska slimība, kas raksturojas ar diskomfortu acīs un redzes traucējumiem, kas savukārt pazemina dzīves kvalitāti. Daudzi ārsti iesaka lietot uztura bagātinātāju, kas satur omega 3 taukskābes, sausas acs simptomu mazināšanai.

Daudzcentru, divkārtnepārredzamā klīniskā pētījumā pacienti ar mēreni smagu un smagu sausās acs slimību tika nejaušināti iedalīti divās grupās: vieni lietoja 3000 mg zivju eļļas atvasinājumu (intervences grupa); otri – olīveļļu (placebo grupa). Primārais iznākums bija vidējās izmaiņas acs virsmas slimības indeksā (OSDI), salīdzinot sākotnējos rezultātus ar rezultātiem pēc 6 un 12 mēnešiem pēc terapijas uzsākšanas.

Pētījumā kopumā iesaistīja 349 pacientus intervences grupā un 186 placebo grupā, tālākās analīzēs ieļāva attiecīgi 329 un 170 pacientus.

Pētnieki konstatēja, ka starp abām grupām nav statistiski ticamas atšķirības OSDI izmaiņās (-13,9 punkti intervences grupā un -12,5 punkti placebo grupā; p=0,21). Rezultāti saglabājās arī analizējot mazākas apakšgrupas. Arī citu simptomu mazināšanā netika novērotas atšķirības starp grupām. Blakusparādību biežums bija līdzīgs abās grupās.

Pētnieki secina, ka uztura bagātinātāju, kuru sastāvā ir omega 3 taukskābes, lietošana nav efektīvāka par placebo sausas acs simptomu mazināšanā.

 

AVOTS:The Dry Eye Assessment and Management Study Research Group. Omega-3 fatty acid supplementation for treatment of dry eye disease. N Engl J Med., 2018