PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pieaudzis atklāto endokrinoloģisko un sirds slimību skaits bērniem

Doctus
Pieaudzis atklāto endokrinoloģisko un sirds slimību skaits bērniem
Pexels.com/ Pavel Danilyuk
Pēdējos gados trīs reizes pieaudzis profilaktiskajās pārbaudēs atklāto endokrinoloģisko slimību skaits, kā arī divas reizes – sirds slimību skaits - informē Bērnu slimnīcas Sporta medicīnas centra ārsti un speciālisti.

Ja 2019. gadā bērnu sporta ārsti par praktiski veseliem atzina 75 %, tad pagājušajā gadā – tikai 72 % bērnu.

“Salīdzinot ar citām valstīm, Latvijā ieviestā sistēma, ka no astoņu vai 10 gadu vecuma reizi gadā mazie sportisti var profilaktiski pārbaudīt veselību, ir ļoti veiksmīga. Satraucoši, ka pandēmijas gados esam nosūtījuši uz papildu izmeklējumiem daudz vairāk bērnu, kam tiek atklāts cukura diabēts, aptaukošanās, sirds slimības. Tā kā vienīgie Latvijā regulāri veicam tik lielu profilaktisko pārbaužu skaitu, redzam, ka bērnu veselības stāvoklis pēdējos divos gados kopumā ir pasliktinājies, tagad tiek analizēti iespējamie iemesli,” stāsta Baiba Norīte, Bērnu slimnīcas Funkcionālās diagnostikas dienesta vadītāja.

Reizi gadā no valsts budžeta apmaksātas profilaktiskās veselības pārbaudes un funkcionālo spēju izvērtēšanu Bērnu slimnīcas Sporta medicīnas centrā no 10 gadu vecuma veic bērniem, kuri sākuši jebkurus treniņus, kuros ir intensīva fiziskā slodze, kā arī no astoņu gadu vecuma tiem, kuri nodarbojas ar daiļslidošanu, sporta dejām, mākslas un sporta vingrošanu. Bērnam jābūt reģistrētam Izglītības un zinātnes ministrijas pārziņā esošā interešu izglītības pulciņā, kur nodarbojas ar sportu, vai sporta skolā.

Bērnu slimnīcas Sporta medicīnas centra speciālisti izveidojuši arī filiāles, kas darbojas Siguldā, Valmierā un Daugavpilī.

“Katram bērnam pirms intensīvāku fizisko aktivitāšu uzsākšanas būtu vēlams profilaktiski pārbaudīt veselību. Ja bērns trenējas privāti, ieteicams doties pie ģimenes ārsta, lai vismaz veiktu asins un urīna analīzes, kā arī kardiogrammu. Bērnu slimnīcas sporta ārsti profilaktiskajās pārbaudēs sastop bērnus, kuri intensīvi trenējušies jau no trīs, piecu gadu vecuma, specializējoties kādā no sporta veidiem. Agrīnā specializācija nenāk par labu bērna veselībai, tāpēc ir ļoti būtiski regulāri veikt ikgadējās veselības pārbaudes. Diemžēl redzam, ka šiem mazajiem sportistiem 10 gadu vecumā jau ir radušies kādi traucējumi, kuru dēļ vajadzīga ārstēšana vai rehabilitācija. Nereti tieši nepiemērota fiziskā slodze agrīnā vecumā ir iemesls, kādēļ bērnam radušās problēmas ar muskuloskeletālās vai sirds asinsvadu sistēmas veselību,“ stāsta Renāte Snipe, Bērnu slimnīcas virsārste.