PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Sirds operāciju paraugstundas Stradiņos

Doctus
Sirds operāciju paraugstundas Stradiņos
FOTO: PSKUS
16. un 17. jūnijā Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā invazīvie kardiologi, sirds ķirurgi un elektrofiziologi no Latvijas un citām Eiropas valstīm tiekas starptautiskjā kongresā Baltic Summer - 4 operāciju zālēs, diskusiju studijā un zinātniskās lekcijās.

Baltic Summer Latvijā tiek rīkots 19. gadu, pulcējot invazīvos kardiologus, sirds ķirurgus un elektrofiziologus no dažādām valstīm, lai praksē un diskusijās dalītos pieredzē.

Pirmā diena tika veltīta sarežģītām invazīvās kardioloģijas, sirds ķirurģijas un šogad arī elektrofizioloģijas operācijām ar mērķi vairot savstarpējās sadarbības un ārstēšanas kvalitāti ikdienā.

Operāciju norise tiek translēta uz īpašu kongresam sagatavotu studiju, kur notiek tiešsaistes diskusijas starp operējošajiem ārstiem operāciju zālēs un ekspertiem studijā. Kongresa norise tiek pārraidīta tiešsaistē Zoom.

17. jūnijā konferences otrajā dienā ar lekcijām Latvijas Universitātē uzstāsies kardiologi no Igaunijas, Japānas, Lielbritānijas, Lietuvas, Polijas, Šveices, Vācijas un Latvijas.

Kongresu tiešsaistē apmeklēs vairāk nekā 250 ārstu, medicīnas māsu un rezidentu.

Sirds ķirurgi uzmanību veltīs minimāli invazīvām vārstuļu operācijām. Latvijas sirds ķirurgu komandai pievienosies speciālisti no Minhenes Sirds ķirurģijas centra Vācijā – prof. Uts Kaperts (Utz Kappert) un Dr. Manuels Vilbrings (Manuel Willbring). Vairākiem pacientiem tiks veiktas operācijas, kas koriģēs ar aortas vārstuļa un mitrālā vārstuļa patoloģiju. Operācijas būs mazinavazīvas.

Elektrofiziologi kongresa laikā demonstrē divas jaunas metodes aritmiju ārstēšanā, pielietojot jaunāko krioablācijas tehnoloģiju mirdzaritmijas ārstēšanai un ablācijas metodi supraventrikulāru aritmiju ārstēšanai. Abi aritmiju veidi ir bieži sastopami un ļoti simptomātiski un ir situācijas, kad augstāk minētās ārstēšanas metodes ir vienīgās, kas pacientiem var atgriezt dzīves kvalitāti. Dr. Kaspars Kupics: “Šajās dienās Stradiņa slimnīcā sadarbībā ar kolēģiem no citām valstīm apgūstam arī attālinātu sirds stimulatoru programmēšanu. Turpmāk, izmantojot ļoti detalizētas un specifiskas datorizētas sistēmas, varēsim attālināti palīdzēt pacientiem ar sarežģītām aritmijām.”

Invazīvie kardiologi veica virkni mazinvazīvu operāciju koronāro artēriju izpētei un ārstēšanai, kā arī vairākas netipiskas strukturālo sirdskaišu korekcijas.  

Prof. Andrejs Ērglis: “Pirms 20 gadiem Berlīnē tikāmies ar Prof. Peteru Evertu (Peter Ewert), kurš tur vadīja bērnu invazīvās kardioloģijas nodaļu, daudz no viņa mācījāmies un sākām attīstīt aortas koarktāciju un citu iedzimtu sirdskaišu ārstēšanu arī cilvēkiem jau pieaugušā vecumā. Nākamā mūsu tikšanās bija 2008. gadā jau Rīgā. Šodien Prof. Everts ir Latvijā, tagad jau esot Vācijas Sirds centra Pediatrijas nodaļas vadītājs Minhenē, un palīdz mums attīstīt ļoti interesantu un vajadzīgu jomu – iedzimto sirds kaišu atkārtotu vai esošu ārstēšanu jau cilvēkiem pieaugušo vecumā. Tā ir pietiekami visaptveroša un liela, bet mazliet aizmirsta kardioloģijas sadaļa.  Nejauši, bet jau uzreiz pasaules interesi ieguva notikums, ka vienas darba dienas laikā četriem pacientiem mēs implantējām transkatetru vārstuli četrās dažādās vārstuļu pozīcijās, atgādinot, ka sirdij ir četri vārstuļi – aortālais, mitrālais, trikuspidālais un pulmonālais. Jāatzīmē, ka jaunākajai pacientei bija 20 gadi.”