PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Tūlītēja balstvakcinācija - vairāk nekā uz pusi mazāks risks saslimt ar Covid-19

Doctus
Tūlītēja balstvakcinācija - vairāk nekā uz pusi mazāks risks saslimt ar Covid-19
Freepik
Šobrīd balstvakcīnu ir saņēmuši gandrīz 20 % no Latvijas iedzīvotājiem, bet no tiem, kam uz šo brīdi ir tiesības saņemt balstvakcīnu, šo iespēju izmantojuši 37,7% cilvēku. Tūlītēja balstvakcinācija vairāk nekā uz pusi samazina risku saslimt ar Covid-19, = prese konferencē norādīja PSKUS infektologs, prof. Uga Dumpis.

Prof. Dumpis uzsvēra katra cilvēka personīgos ieguvumus. Pirmkārt, sešus mēnešus pēc primārās vakcinācijas sāk pieaugt smagas slimības gaitas risks visās vecuma grupās, bet jo īpaši riska grupās. Tiem, kas plāno saņemt medicīnisko pakalpojumus - plānveida vai akūtos, t.sk. dosies pie zobārsta, būtu jāveic balstvakcinācija. Otrkārt, balstvakcinācija samazina saslimšanu un transmisiju. Šeit efekts ilgst 3 - 4 mēnešus. "Mēs zinām, ka tagad izplatās omikrona variants, un daudzi vakcinētie saslimst. Veicot vakcināciju tagad, cilvēks samazina savu risku vairāk kā uz pusi.”

SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs: "Omikrons nesaudzē cilvēkus - redzam, ka aizvien biežāk notiek reinfekcijas gadījumi. Ja gada nogalē tie bija 2 % no reģistrētajiem gadījumiem, tad tagad tie ir 7% no visiem gadījumiem. Pārslimošana nav garants tam, ka nesaslimsiet ar Covid-19 omikrona paveidu."

Savukārt Anda Nulle,  rehabilitācijas centra “Vaivari” valdes priekšsēdētāja, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste norāda, ka praksē redz, ka lielākā daļa no tiem, kam nepieciešama ilgstoša rehabilitācija, ir nevakcinēti pacienti. Rehabilitācija pēc pārslimošanas var būt ļoti ilgstoša - ir daļa pacientu, kuriem pietiek ar 2-3 nedēļām, bet ir pacienti, kuri atgriežas vēlreiz pēc vairākiem mēnešiem.