Pieaug valsts lielākajā Neatliekamās palīdzības klīnikā uzņemto pacientu skaits

Pirmdien, 2.novembrī tiks atzīmēti 5 gadi kopš pirmos pacientus uzņēma Latvijā lielākā Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnika Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārā „Gaiļezers”, kas tika veidota atbilstoši starptautiskajām vadlīnijām un pasaules pieredzei.

Šī bija pirmā vieta Latvijā, kur tika ieviesta fundamentāli jauna pieeja neatliekamās palīdzības sniegšanā, ko vēlāk pārņēma arī citas ārstniecības iestādes, proti, nonākot klīnikā, pacientu ārstēšana tika uzsākta jau no pirmās minūtes, pretēji iepriekšējo gadu praksei, kad „uzņemšanas” pamata funkcija bija noformēt dokumentus un nosūtīt pacientu uz nodaļu. Klīnikā tika izveidotas tā saucamās „novērošanas gultas”, kas nozīmē, ka vienai daļai pacientu ir nepieciešama stāvokļa novērošana un stabilizēšana, kas neprasa ārstēšanos stacionārā, un jau pēc vairākām stundām viņi var doties mājās. Valstij tas nozīmē ievērojamu līdzekļu ekonomiju, jo salīdzinoši īsā laikā pacients tiek gan izmeklēts, gan saņem terapiju un tālākās rekomendācijas ārstēšanai, kas būtiski atslogo ambulatoro sektoru un ir atspaids ģimenes ārstiem. Šogad šādi palīdzību ir saņēmuši jau turpat 6000 pacienti.

Atzīmējot jubileju, slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anita Slokenberga atzīst, ka noskaņojums ir divējāds: „No vienas puses mēs lepojamies ar paveikto, varam būt gandarīti par to, ka sākotnējie uzstādījumi ir izpildīti, spējam sniegt neatliekamo palīdzību Eiropas līmenī, uzņemam smagākos gadījumus no visas Latvijas, arī no Zolitūdes traģēdijā vissmagāk cietušie nonāca tieši šeit, esam audzējuši savu kapacitāti, un mūs par stratēģiski nozīmīgu sadarbības partneri Austrumeiropā ir atzinušas pat ASV Aizsardzības ministrijas struktūras. No otras puses –– valsts piešķirtais finansējums Neatliekamās palīdzības klīnikas darbības nodrošināšanai pietiek vien sešiem mēnešiem gadā, jo klīnika tiek finansēta pēc tā sauktā tāmes principa. 24 stundas diennaktī šeit ir pieejamas visu slimnīcas profilu speciālistu konsultācijas, strādā traumpunkts un Saindēšanās un zāļu informācijas centrs, šī ir vienīgā vieta Latvijā, kur nepieciešamā palīdzība tiek sniegta mikroķirurģijas un toksikoloģijas pacientiem un pacientiem ar politraumām - lielā neatliekamo pacientu plūsma - vidēji 200 pacienti diennaktī - nozīmē to, ka nauda beidzas jau jūnijā. Neskatoties uz to, mēs turpinām sniegt palīdzību, lai arī katrs nākamais pacients slimnīcai rada tikai zaudējumus. Mums nav tiesību nevienam atteikt, pat ja tas ir alkoholiķis, kam faktiski būtu jāatrodas atskurbtuvē. Es vēlot teikt paldies veselības ministram Guntim Belēvičam par aktīvo rīcību, meklējot risinājumus nozares finanšu problēmām - nesen slimnīcai piešķirtie 1,6 miljoni eiro valsts galvotā aizdevuma atmaksai ir nozīmīgs atslogs.”

Ikdienu klīnikā vidēji nonāk 200 cilvēki (gadā tie ir ap 70 000, šim skaitlim ir tendence augt – pirmajā darbības gadā 2011.g. – 60 000, 2014.g. – 70 000, prognoze 2015.g. – 71 000), tas nozīmē, ka ik pēc 6 – 7 minūtēm tiek ievests jauns pacients. Stacionēti tiek aptuveni 40%, pārējie pēc palīdzības saņemšanas dodas mājās, klīnikā ikdienu tiek ievesti arī smagākie pacienti no visas Latvijas. Joprojām daudz resursi tiek tērēti cilvēkiem, kuri pārmērīgi ir lietojuši alkoholu un kuriem faktiski būtu jāatrodas atskurbtuvē – mēnesī tādi ir  ap 300.

Projekts "Neatliekamās palīdzības sniegšanas uzlabošana klīniskajā slimnīcā "Gaiļezers"" tika uzsākts 2005. gadā. Svinīgā kapsulas iemūrēšana jaunās klīnikas pamatos notika 2006.gada 4.septembrī. Projekta kopējais finansējums bija 8,9 miljoni latu. Jaunais korpuss tika veidots divos stāvos, kur pirmajā stāvā norit pacientu uzņemšana un neatliekamās palīdzības sniegšana, bet otrajā strādā Latvijā vienīgā Toksikoloģijas un sepses klīnika.

Uz augšu ↑