Vēlies pagriezt laiku atpakaļ? Pamēģini noskriet maratonu

Doctus . | 2020. gada 14. janvāris

Tiem, kuri pirmo reizi noskrēja maratonu, samazinājās asinsspiediens un artēriju stīvums, kas bija ekvivalents asinsvadu vecuma samazinājumam par 4 gadiem.

Novecošana palielina aortas stīvumu, paaugstinot sirds un asinsvadu slimību risku pat veseliem cilvēkiem. Aortas stīvumu var samazināt, izmantojot uzraudzītas treniņprogrammas, taču tās nav viegli vispārināmas.

Pētījuma mērķis bija noskaidrot, vai reāli treniņi, trenējoties pirmajam maratonam, var izmainīt ar vecumu saistītu artēriju elastības zudumu (stīvumu).

Pētījumā iekļāva veselus indivīdus, kurus 6 mēnešus trenēja Londonas maratonam. Novērtēšana tika veikta pirms treniņu uzsākšanas un 2 nedēļas pēc maratona, tika mērīts centrālais (aortas) asinsspiediens un aortas elastīgums. Bioloģiskais “aortas vecums” tika aprēķināts no sākotnējās hronoloģiskās vecuma un stīvuma attiecības. Stīvuma izmaiņas tika vērtētas, augošas (Ao-A) un dilstošas aortā pie plaušu artērijas bifurkācijas (Ao-P) un diafragmas (Ao-D). Rezultāti ir vidējās izmaiņas (95% ticamības intervāli [CI]).

Kopumā tika novērtēti 138 maratona skrējēji (vecumā no 21 līdz 69 gadiem, 49% vīriešu), un to aptuvenais treniņu grafiks bija 6 līdz 13 jūdzes nedēļā. Sākotnēji hronoloģiskas novecošanās desmitgade korelēja ar Ao-A, Ao-P un Ao-D elastības samazināšanos attiecīgi par 2,3, 1,9 un 3,1 × 10−3 mm Hg − 1 (p <0,05 visiem). Treniņu rezultātā samazinājās sistoliskais un diastoliskais centrālais (aortas) asinsspiediens par 4 mm Hg (95% TI [2,8 - 5,5 mm Hg]) un par 3 mm Hg (95% TI [1,6 - 3,5 mm Hg]). Dilstošā aortas elastība palielinājās (Ao-P: 9%; p = 0,009; Ao-D: 16%; p = 0,002), nemainoties Ao-A. Tas nozīmē, ka “aortas vecums” samazinājās par 3,9 gadiem (95% TI [1,1 - 7,6 gadi]) un par 4,0 gadi (95% TI: 1,7 līdz 8,0 gadi) (attiecīgi Ao-P un Ao-D). Ieguvums bija lielāks gados vecākiem dalībniekiem un vīriešiem, kuriem bija lēnāks skriešanas temps (p <0,05 visiem).

Treniņi un maratona pabeigšana pat ar salīdzinoši zemu fiziskās slodzes intensitāti samazina centrālo asinsspiedienu un aortas stīvumu - līdzvērtīgu asinsvadu vecuma samazinājumam par 4 gadiem. Lielāka atjaunošanās tika novērota vecākiem un lēnākiem indivīdiem.

AVOTS: Bhuva NA, D’Silva A, Torlasco C, et al. Training for a First-Time Marathon Reverses Age-Related Aortic Stiffening. Journal of the American College of Cardiology, Volume 75, Issue 1, 7–14 January 2020, Pages 72-75

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu