Koronovīruss saistīts ar insulta attīstību gados jauniem cilvēkiem

Doctus . | 2020. gada 16. jūnijs

Jauniem pacientiem bez insulta riska faktoriem var būt paaugstināts insulta risks, ja viņi ir slimojuši ar Covid-19, neatkarīgi no tā, vai viņiem ir bijuši slimības simptomi. Pētījumā tika analizēti insulta pacienti, kuri tika hospitalizēti  no 20. marta līdz 10. aprīlim. Pētnieku novērotie gadījumi nebija tādi, kā ir parasti.

Pētnieki analizēja 14 insulta pacientus (8 bija vīrieši), 50 % no šiem pacientiem nezināja, ka viņiem ir Covid-19, pārējiem pirms insulta tika ārstēti citi Covid-19 simptomi.

Galvenie secinājumi:

  • Pacienti ar insulta pazīmēm kavējās ierasties slimnīcā, baidoties iegūt koronavīrusu. Laiks, kurā insults ir ārstējams, ir neilgs, tādēļ kavēšanās var būt bīstama dzīvībai.
  • Mirstība Covid-19 pacientiem no insulta bija 42,8%.
  • 42 % Covid-19 insulta pacientu bija jaunāki par 50 gadiem; ASV lielākais insulta pacientu īpatsvars ir vecumā virs 75 gadiem.
  • Novērotajiem pacientiem bija insults lielajos asinsvados, abās smadzeņu puslodēs un smadzeņu artērijās un vēnās - visi šie novērojumi ir netipiski gados jauniem pacientiem ar insultu.

Kāpēc koronavīruss, kas tika uzskatīts par plaušu slimību izraisītāju, izraisa  trombus, kas paaugstina insulta biežumu? Pētnieki ir pierādījuši, ka koronavīruss nonāk cilvēka šūnās caur ļoti specifisku piekļuves punktu - olbaltumvielu uz cilvēka šūnām, ko sauc par AKE2. Bet koronavīruss piestiprinās pie šī proteīna un izmanto to kā ieejas vārtus šūnās, kur vīruss var replicēties. Ne visās šūnās ir vienāds AKE2 daudzums. Šis proteīns ir ļoti bagātīgs šūnās, kas savieno asinsvadus, sirdi, nieres un, protams, plaušas. Pētnieki spriež, ka vīruss, iespējams, traucē arī šī receptora normālai darbībai, kas kontrolē asins plūsmu smadzenēs.

Vēl viena iespēja ir tā, ka asinsvadu iekaisums, kas izraisa vaskulītu, rezultējas mikro trombozē mazajos asinsvados.

Pētnieki novēroja, ka hospitalizēti ar plašu insultu tika 30., 40. un 50.gadus veci pacienti, insulta plašums bija līdzīgs kā parasti tas ir pacientiem 70. un 80.gadu vecumā. Pētnieki norāda, ka viņu novērojumi ir provizoriski un balstīti 14 pacientu novērojumos, tomēr iegūtie rezultāti raisa bažas. Jauniem cilvēkiem, kuri, iespējams, nezina, ka viņiem ir koronavīruss, veidojas trombi, kas izraisa plašu insultu.

AVOTS: Sweid A, Hammoud B, Weinberg JH, et al. Letter: Thrombotic Neurovascular Disease in COVID-19 Patients. Neurosurgery, June 4, 2020.

 

Uz augšu ↑