PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Diagnosticē valsts amatpersonas

Doctus
Diagnosticē valsts amatpersonas
Šomēnes Doctus bija divas neikdienišķas vizītes – pie Valsts prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas un pie veselības ministra Vineta Veldres. Sarunas par ārsta vietu sabiedrībā jeb savdabīga ekspresdiagnostika, kuras rādījumus, protams, var ignorēt, bet kuri zināmā mērā signalizē par situācijas nopietnību. Valsts prezidentes pārdomas varat lasīt šī žurnāla lappusēs. Un, lūk, daži mērījumi no sarunas ar V.Veldri.

Kurš patiesībā ir vilks, kurš - aita? Nav nekā nosodāma, ka farmācijas kompānijas izglīto ārstus, rīko mācību braucienus uz kongresiem. Tikai kā tos nošķirt no slaukšanas - šo cinisko terminu ministrs dzirdējis no profesionāļu mutēm. Un norāda - tas liek aizdomāties, kurš šai stāstā īstenībā ir apbižotais?

Kā nekāpt uz sistēmas grābekļiem? Kur vēl, ja ne pie mums, ieraudzīsiet tādu absurdu, ka vienam ārstam ir pa spēkam četras slodzes. Ministrs ierosina: varbūt jāstrādā divas slodzes, bet jāmaksā par četrām. Un kāpēc ārzemēs ārsts nekautrējas, ja viņa garāžā stāv trīs automašīnas. Tikmēr pie mums tās tiek rakstītas uz sievas vārda un ārsts staigā cauros džinsos. Nē, runa nav par to, ka ārstam nepienākas. Sabiedrība lieliski saprot, ka pienākas. Taču divkosība degradē profesiju. Risinājums - jālegalizē aplok­snes, atpakaļceļa nav!

Vai ārsts vienlaikus var labi veikt sabiedriskos pienākumus un ārstēt? Ministrs ieinteresēti jautā: nez ko saka pacients par savu ārstu, kurš sevi iztērē daudzos dažādos sabiedriskos pienākumos?

Kurš aizstāv ārstus? Daudzās asociācijas, organizācijas rada iespaidu par aizmuguri. Bet cik tā droša, cik māņus - ministrs retoriski vaicā. Un piebilst: aizmugure, kas tiek izmantota kā politiska vai privāta labuma gūšanas atspere - ir ļoti, ļoti nedroša.

Kurš ir muižas saimnieks? Slimnīcas iekšējā sociālā hierarhiskā uzbūve ministram šķiet pētījuma vērta. Viņam tīk sarunas ne tikai ar administrāciju, bet arī ar ierindas ār­stiem. Tās otrās ir daudz patiesākas, ļauj ieraudzīt īsto muižas pārvaldi.

 

Raksts žurnālā