PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Doctus viedoklis: mērījumi rāda - bīstami veselībai

Doctus
Doctus viedoklis: mērījumi rāda - bīstami veselībai
Kamēr japāņi cieši veras dozimetros, par cik milizīvertiem paaugstinājies radioaktīvais piesārņojums, Latvijas iedzīvotāju veselībai būtiski pavisam citi mērījumi.    

Proti, martā publiskotas divas iedzīvotāju aptaujas, kas rāda bīstami paaugstinātu pacientu neapmierinātības līmeni. SUSTENTO aptauja fiksējusi, ka pieaug to hronisko pacientu skaits, kam trūkst naudas ārstēšanās izdevumu segšanai. Ja pērn tie bija 55% respondentu, šogad - jau 72%. Par 10% palielinājies to pacientu skaits, kas nepērk visas izrakstītās zāles (37%) un atsakās ārstēties slimnīcā (30,6%), par 13% vairāk ir to, kas atsakās no ķirurģiskām manipulācijām un citām dārgām procedūrām (31,6%). Vairāk nekā trešdaļa aptaujāto atzīst, ka nepietiek naudas, lai piemaksātu par visām izrakstītajām kompensējamajām zālēm. Otrā - DnB NORD aptaujā lielākā daļa respondentu atzīst, ka ģimenes ārstu apmeklē tikai tad, ja ir nopietna saslimšana (44%) vai ja vajadzīga neatliekamā palīdzība un kompensējamo zāļu recepte (40%). Bet vairāk nekā 80% aptaujāto iedzīvotāju norāda, ka veselības aprūpes sistēma neatbilst sabiedrības vajadzībām, jo ir dārgas zāles, pakalpojumi un nepietiekams finansējums. Par problēmu tiek saukta arī nepārtraukta sistēmas reformēšana, kā arī mediķu attieksme.

Ko nu? Patiesībā jau neko... Šis reformu ātrvilciens diemžēl ir ar cietajiem beņķiem un bez restorānvagona. Un daudzās pieturās neapstājas. Piemēram, pieturā, kur stāv tie iedzīvotāji, kas pirmo reizi atzīti par invalīdiem. Viņu pūlītis pēdējo trīs gadu laikā pieaudzis par gandrīz pieciem tūkstošiem. Uz perona paliek ārsti, kas nevēlas kļūt par n-to darbvietu čempioniem bez privātās dzīves. Vilciens traucas tik ātri, ka nevar pagūt pat mazos mājasdarbus izpildīt, piemēram, joprojām kompensējamo zāļu recepti nevar atprečot trīs mēnešu laikā, lai nav jātērē ārsta laiks un zāles tomēr tiktu nopirktas. Veselības ministrs kā līdzjūtīgs vilciena pavadonis māj ar galvu: jā, ir trauksmaini, bet ko gan es?! Īstie lokomotīves vadītāji ir konsolidācija un izpratnes trūkums, ka veselības kaiti kā nepabeigtu tilta projektu nevar iesaldēt...

Jūsu Doctus