PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Trīs ziņas veselības aprūpes optimistiem

Doctus
Trīs ziņas veselības aprūpes optimistiem
Dzīves gudrība vēsta: pesimistiem biežāk taisnība, bet optimisti biežāk ir laimīgi! Saule kā optimisma palaidējfaktors raisa pozitīvu domāšanu – un kāpēc gan lai vasarā mēs nebūtu maķenīt laimīgāki?! Lūk, trīs ziņas optimistiem.

Pirmkārt, jūlijā–augustā taps uzmetums projektam, kā palielināt veselības aprūpes finansējumu, ārstniecības tarifus padarot brangākus. Tas, savukārt, dotu iespēju palielināt darba samaksu mediķiem. Veselības un sociālo darbinieku arodbiedrība ar veselības ministri vienojusies, ka mediķiem uzlabojumi algas kontā jāierauga jau nākamajā gadā.

Otrkārt, augustā viļņošanās beidzot (!) notiks plašajos un mānīgajos e-veselības ūdeņos. Sāksies pilotprojekts – ap 300 cilvēku izmēģinās iespēju pierakstīties pie ģimenes ārsta, saņemt recepti, atvērt darba nespējas lapu, piekļūt saviem medicīniskajiem ierakstiem un veikt citas darbības elektroniski. Ja viss ritēs raiti, tad no jaunā gada projekts tiks iedzīvināts vairākās ārstniecības iestādēs.

Treškārt, valdībai diskusijai atdota Veselības ministrijas izstrādātā obligātās veselības apdrošināšanas koncepcija, kas paredz izveidot jaunu finansēšanas sistēmu veselības aprūpē, ieviešot speciālo veselības budžetu. Tā finansējuma avots būs personificēti, ienākumiem piesaistīti maksājumi. Iecerēts, ka “veselības nodoklis” būs iezīmēta summa jau pašreizējā nodokļu slogā – 5% no IIN likmes, kas patlaban ir 25%. Tādā veidā tiks nošauti divi zaķi: sakārtots un palielināts sistēmas finansējums (par 10 miljoniem latu), bet pelēkā ekonomika padarīta baltāka.

Veselības ministre I. Circene pārliecināta, ka jaunā apdrošināšanas sistēma pacientiem saīsinās gaidīšanu rindā, samazinās līdzmaksājumu, mediķiem – palielinās latu daudzumu maciņā, bet sistēmai iedos ilgtermiņa stabilitāti, ko tik viegli nevarēs sašūpot politiķu iegribas.

Pesimists teiks: šīs jau nav nekādas labās vēstis, tik solījumi, turklāt jaunās iespējas slēpj lērumu nezināmu grūtību. Ko optimists? Katrā grūtībā ir jaunas iespējas!

 

                                           Jūsu Doctus