PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pasaules Osteoporozes diena Latvijā 2016

A. Kornete
Lai veicinātu osteoporozes atpazīstamību pasaulē, 20. oktobris ik gadu tiek veltīts osteoporozei. Šajā dienā sākas ikgadēja osteoporozes kampaņa, kuras mērķis ir uzlabot sabiedrības informētību par slimību, tās riska faktoriem, profilaksi, diagnostiku un ārstēšanu, kā arī sniegt atbalstu pacientiem ar osteoporozi.

Pasaules osteoporozes dienas pasākums Pasaules osteoporozes dienas pasākums
Pasaules osteoporozes dienas pasākums

Osteoporozes dienai veltīti pasākumi noris daudzās Starptautiskā Osteoporozes fonda (IOF) dalībvalstīs, kuru skaits šobrīd ir 99, arī Latvijā. Pirmo reizi Pasaules Osteoporozes dienu atzīmēja 1996. gadā, Latvijā kopš 2001. gada.

2016. gada 20. oktobrī Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā pirmo reizi Latvijā norisinājās Pasaules Osteoporozes dienai veltīts pasākums pacientiem, ko organizēja Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācija sadarbībā ar Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeju. Pasaules Osteoporozes dienas pasākumu moto šogad: “Mīli savus kaulus un domā par nākotni!” Pasākumu atklāja Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktore Edīte Bērziņa un Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents Dr. Ingvars Rasa. Ikvienam interesentam bija iespēja noklausīties ārstu (Dr. med. Ināras Ādamsones, Dr. Maijas Mukānes, Dr. Ingvara Rasas, Dr. Viktora Vestermaņa, Dr. Signes Zelčas) sagatavotas lekcijas par dažādiem osteoporozes jautājumiem: no riska faktoriem līdz ķirurģiskās ārstēšanas aspektiem. Klausītājiem bija iespēja iesaistīties diskusijās, saņemt izglītojošus materiālus par dažādiem osteoporozei veltītiem jautājumiem, bez maksas saņemt jauno žurnāla “Kaulu Veselība” izdevumu, apgūt osteoporozes profilaksē vērtīgus vingrojumus un veikt kaulu blīvuma sijājošās diagnostikas pārbaudi. Ņemot vērā dalībnieku atsaucību, Pasaules Osteoporozes dienai veltītos pasākumus pacientiem Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā plānots rīkot arī turpmāk.

2016. gada 21. oktobrī Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācija sadarbībā ar Latvijas Endokrinologu asociāciju, Latvijas Diētas ārstu asociāciju un Latvijas Ārstu rehabilitologu asociāciju jau piecpadsmito gadu rīkoja Pasaules Osteoporozes dienai veltītu multidisciplināru konferenci, šogad tās nosaukums bija “Osteoporoze un sarkopēnija”. Pasākuma laikā notika plaša atbalstītāju izstāde. Pasākums pulcēja ap 250 dalībnieku: dažādu specialitāšu ārstus (internistus, ģimenes ārstus, endokrinologus, dietologus, rehabilitologus, fizioterapeitus) un topošos speciālistus — rezidentus, studentus. Konferences ietvaros pārrunāja osteoporozes aktualitātes Latvijā (Dr. Ingvars Rasa) un plaši informēja par osteoporozes jaunumiem pasaulē: uz mērķi orientēta osteoporozes terapija (Dr. med. Ināra Ādamsone), līdz šim nezināma slimības komplikācija — sarkopēnija — un tās diagnostikas, profilakses un terapijas iespējas (Dr. Edgars Bodnieks, asoc. prof. Ilze Konrāde, Dr. Maija Mukāne, asoc. prof. Signe Tomsone). Asociāciju prezidenti vienojās, ka turpmāk ciešāk sadarbosies starpdisciplināri.

 

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus