PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Stradiņos veiksmīgi veiktas sarežģītas plaušu un sirds operācijas reto slimību pacientiem

Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca
Stradiņos veiksmīgi veiktas sarežģītas plaušu un sirds operācijas reto slimību pacientiem
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centrā šī gada martā veiktas divas pulmonālās endarterektomijas operācijas. Pacienti, 40 gadus veca sieviete un 67 gadus vecs vīrietis, pēc operācijas jūtas labi un pēc atveseļošanās varēs pilnvērtīgi atgriezties dzīvē.

Pulmonālā endarterektomija ir viena no sarežģītākajām operācijām pasaulē, kas tiek veikta dziļā hipotermijā, pazeminot pacienta ķermeņa temperatūru uz vairākām stundām līdz 18 grādiem un pilnībā apstādinot asinsriti uz vismaz 40 minūtēm. Hroniska trombemboliska plaušu hipertensija ir plaušu hipertensijas forma. Tā rodas, kad trombi aizsprosto plaušu artēriju zarus un vidējais spiediens plaušu artērijā paaugstinās virs normas. Operācijas laikā no plaušu artērijām vaļējā ceļā tiek izņemti trombi.

Plaušu hipertensijas speciālists, kardiologs dr. Andris Skride saka: „Hroniska trombemboliska pulmonāla hipertensija pieskaitāma reto slimību grupai. Tās diagnostika un ārstēšana ir komplicēta un var notikt tikai universitātes slimnīcās. Mirstība pie šādas slimības to neārstējot ir augsta - trīs gadu laikā tā faktiski sasniedz 90 procentus. Saistībā ar smago sirds labā kambara mazspēju šie pacienti bija skābekļa terapijas atkarīgi 24 stundas diennaktī. Operācija šiem pacientiem bija vienīgā iespēja atgriezties normālā dzīves ritmā."

Šī gada martā veiktās operācijas ir turpinājums sirds un plaušu asinsrites speciālistu uzsāktajam ieguldījumam reto slimību diagnostikā un ārstēšanā. Šādas operācijas laikā liela nozīme ir kardioķirurgu, anesteziologu un perfuzionistu perfektai sadarbībai. Arī šoreiz sarežģīto operāciju īstenoja Stradiņa slimnīcas speciālisti - Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs prof. Andrejs Ērglis, kardioķirurgi - asoc. prof. Pēteris Stradiņš, dr. Mārtiņš Kalējs, anesteziologi - asoc. prof. Eva Strīķe, dr. Agnese Ozoliņa, perfuzionists dr. Biruta Mozele, plaušu hipertensijas speciālists, kardiologs dr. Andris Skride. Operācijas tika veiktas kopā ar profesoriem no Varšavas Kardioķirurģijas klīnikas - dr. Andreju Bīdermani (Andrzej Biederman) un Zbigņevu Jurašzinski (Zbigniew Juraszynski) un anesteziologu Pjotru Zatkovski (Piotr Szatkowski).

Pirmā pulmonālā endarterektomija Latvijā tika veikta 2013. gada jūlijā 30 gadus jaunam vīrietim. Pacients ir pilnībā atlabis un pilnībā izārstējies no sirds labā kambara mazspējas vissmagākās funkcionālās klases.