PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Eiropas zāļu aģentūru paziņojums par antibiotiku piegādes pārtraukumiem Eiropas Savienībā

Zāļu Valsts aģentūra
Eiropas zāļu aģentūru paziņojums par antibiotiku piegādes pārtraukumiem Eiropas Savienībā
Freepik
Eiropas Komisija un Eiropas zāļu aģentūru vadītāji (HMA), sadarbojoties Zāļu piegādes pārtraukumu un drošuma koordinācijas izpildgrupā (MSSG), seko līdzi un reaģē uz šī brīža antibiotiku piegādes pārtraukumiem ES - ziņo Zāļu valsts aģentūra.

Nesenā respiratoro infekciju pieauguma dēļ ir pastiprināts pieprasījums pēc tādām antibiotikām kā amoksicilīns (atsevišķi vai kombinācijā ar klavulānskābi), īpaši bērniem paredzētajām zāļu formām. Turklāt ražošanas aizkavēšanās un sarežģījumi ar ražošanas kapacitāti ir izraisījuši piegādes traucējumus, kas skar vairumu ES dalībvalstu. Piegādes traucējumi skar arī valstis ārpus ES, un Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) veic informācijas apmaiņu ar citiem starptautiskajiem regulatoriem. Dalībvalstu līmenī ir piemēroti vairāki pasākumi, lai nodrošinātu to, ka pacienti var saņemt atbilstošu ārstēšanu.

MSSG un tās darba grupa (SPOC darba grupa[1]) cieši uzrauga šo situāciju kopš 2022. gada novembra un sazinās ar galvenajiem iesaistītajiem uzņēmumiem amoksicilīna piegādes ķēdē, lai vienotos par koriģējošām darbībām, piemēram, ražošanas kapacitātes palielināšanu. Tāpat EZA  sadarbojas ar ieinteresētajām pusēm, tostarp aptiekās strādājošajiem farmaceitiem, lai iegūtu jaunāko informāciju par situāciju aptiekās visā ES.

Nacionālās atbildīgās iestādes, sadarbojoties ar MSSG, izmanto esošo pielāgojamību normatīvajā regulējumā, piemēram, atļaujot konkrētajā dalībvalstī nereģistrētu zāļu vai zāļu formu ārpuskārtas piegādi vai piemērojot daļēju vai pilnīgu atbrīvojumu no marķēšanas vai iepakošanas prasībām, lai nodrošinātu, ka pacienti var saņemt atbilstošu ārstēšanu. Turklāt MSSG atbalsta īslaicīgus pasākumus nacionālā līmenī, piemēram, devu vienību izsniegšanu un zāļu pagatavošanu aptiekās.

Balstoties uz pieejamo informāciju no uzņēmumiem un ieinteresētajām pusēm un veiktajiem pasākumiem, sagaidāms, ka situācija uzlabosies tuvāko mēnešu laikā. Pacientiem un veselības aprūpes speciālistiem tiek atgādināts, ka zāļu piegādes pārtraukuma gadījumā ir pieejamas alternatīvas.

Zāļu valsts aģentūra atgādina, ka daudzos gadījumos zālēm ir pieejamas terapeitiskas alternatīvas. Piemēram, ibuprofēna vietā var izvēlēties paracetamolu. Tāpat, ja nav pieejamas zāles konkrētā formā, ir iespēja rast risinājumu, izmantojot citas formas zāles (piemēram, bērniem suspensijas vietā var izmantot arī supozitorijus).

Tāpat bērniem paredzētas antibiotikas un ibuprofēna suspensijas ir iespējams pagatavot uz vietas aptiekā. Par šādu iespēju iesakām jautāt aptiekā.

Zāļu patēriņa dati liecina, ka antibiotiku, ibuprofēna un paracetamola suspensiju piegādes Latvijai tiek veiktas. Lieltirgotavas aptiekām piegādā šīs zāles. Vienlaikus, ņemot vērā sezonālo ietekmi, ir brīži, kad pieprasījums pārsniedz piegāžu apjomu.