PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju nezina par valsts apmaksātu vēža skrīningu

Doctus
Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju nezina par valsts apmaksātu vēža skrīningu
Freepik
42% mērķa grupas aptaujāto vispār nav dzirdējuši par šo valsts apmaksātu vēža skrīningu, informācija trūkst 29%, bet 24% atzīst, ka ir dzirdējuši par šo pārbaudi, taču neko plašāk par to nezina - liecina pētījumu centra SKDS veiktā aptauja.

Par zarnu vēža skrīningu biežāk nav dzirdējuši vīrieši, respondenti, kuru sarunvaloda ģimenē ir krievu, respondenti ar augstiem ienākumiem, kā arī Rīgā dzīvojošie. Savukārt gandrīz puse jeb 48% iedzīvotāju, kuri ir vecumā no 50 līdz 74 gadiem un zina par valsts apmaksāto zarnu vēža skrīningu, izmantojuši iespēju veikt pārbaudi.

Saskaņā ar aptaujas datiem apmēram divas trešdaļas (69%) iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem uzskata, ka zarnu vēzi ir iespējams ārstēt. 11% aptaujāto uzskata, ka zarnu vēzi ir iespējams ārstēt lielākajā daļā gadījumu, savukārt vairāk nekā puse (58%) uzskata, ka to ir iespējams ārstēt tikai tad, ja tas tiek ļoti laicīgi atklāts. Tikai 5% respondentu uzskata, ka zarnu vēzi nav iespējams ārstēt.

“Salīdzinot ar citiem vēžu veidiem, pacientus ar savlaicīgi atklātu zarnu vēzi ir iespējams pilnībā izārstēt. Šādos gadījumos, statistiski runājot, mēs varam sasniegt izārstēšanos deviņiem no desmit pacientiem. Tieši tādēļ profilaktiskās pārbaudes ir tik svarīgas. Gadījumos, kad zarnu vēzis ir progresējis pēdējās stadijās, ārstēšanas process ir daudz sarežģītāks un grūtāks, turklāt ar zemām izredzēm pilnībā uzveikt vēzi,” skaidro RAKUS stacionāra “Latvijas Onkoloģijas centrs” galvenais ārsts, onkologs-ķirurgsonkologs-ķirurgs Andrejs Pčolkins.

Latvijā katru gadu tiek atklāti aptuveni 1100–1200 jaunu zarnu vēža gadījumu. 70% gadījumos tas tiek atklāts novēloti.