PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Cukura diabēta pacientiem ir divas reizes lielāks kataraktas attīstības risks

Doctus
Cilvēkiem ar cukura diabētu ir divas reizes lielāks kataraktas attīstības risks nekā vispārējā populācijā un relatīvais risks visaugstākais ir 45 – 54 gadu vecumā, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā Eye

Pētījuma mērķis bija analizēt kataraktas attīstību pacientiem ar cukura diabētu un bez cukura diabēta, fokusējoties uz citām blakus saslimšanām, antidiabētisko medikamentu lietošanu un cukura diabēta ilgumu.

Pētījumā iekļāva jaunos diagnosticētos cukura diabēta pacientus 2000. – 2015.gadā un nejaušināti piemeklēja tāda paša dzimuma un vecuma cilvēkus no vispārējās populācijas.

Pētījumā iekļāva 56 510 cukura diabēta pacientus. Kataraktas incidence bija 20,4 (95 % TI [19,8 – 20,9]) uz 1000 persongadiem pacientiem ar cukura diabētu un 10,8 (95 % TI [10,5 – 11,2]) uz 1000 persongadiem vispārējā populācijā. Kataraktas incidence nozīmīgi pieauga pēc 80 gadu vecuma un ja pacientam bija tāda blakus saslimšana kā makulāra edēma. Visaugstākā incidenču attiecība bija pacientiem 45 – 54 gadu vecumā. Kataraktas attīstības risks pieauga, palielinoties cukura diabēta ilgumam (aOR=5,14; 95 % TI [4,19 – 6,3] cukura diabēta pacientiem ar >= 10 gadu diagnozi pret cukura diabētu <2 gadi).

Pētnieki secināja, ka cukura diabēts ir saistīts ar gandrīz divas reizes augstāku kataraktas attīstības risku. Augstāks šis relatīvais risks ir jaunākās vecuma grupās. Pacientiem ar  cukura diabēta makulāru edēmu ir augstāks kataraktas attīstības risks, tāpat kā pacientiem ar ilgstošāku cukura diabētu.

 

AVOTS: Becker C, Schneider C, Aballéa S, et al. Cataract in patients with diabetes mellitus—incidence rates in the UK and risk factors. Eye, 2018