PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Ilgstoša sēdēšana paaugstina plaušu embolisma risku

Doctus
2011.gada 4.jūlija Britu medicīnas žurnāla (the British Medical Journal) numurā publicēti pētījuma dati, ka ilgstoša sēdēšana paaugstina plaušu embolisma risku sievietēm. 

Pētījumā izmantoti dati no 18 gadus ilga novērojumu pētījuma, kurā iekļautas 69 950 sievietes. Sievietēm, kuras uzrādīja lielāku mazaktivitāti (sēšanas ilgums 41 stunda nedēļā ārpus darba laika) bija divas reizes lielāks plaušu embolisma risks, nekā sievietēm ar aktīvāku dzīvesveidu (sēdēšanas ilgums mazāk kā 10 stundas nedēļā ārpus darba laika). Sievietēm, kuras nodarbojās ar fiziskām aktivitātēm, bija zemāks risks, nekā viņu vienaudzēm ar tādu pašu sēdēšanas ilgumu, bet, kuras nenodarbojās ar fiziskiem vingrinājumiem. Ilgstoša atrašanās nekustīgā stāvoklī, piemēram, piespiedu miera stāvoklis pēc operācijām, sen ir zināms kā plaušu embolisma riska faktors, bet šis pētījums pierādīja, ka ikdienas mazaktīvais dzīvesveids arī paaugstina plaušu embolisma risku.

Viena trešdaļa no neārstētiem plaušu embolisma gadījumiem beidzas letāli. Dr. Džeims Douketis (James Douketis), Makmasteras universitātes (McMaster University) Vaskulārās medicīnas katedras vadītājs uzsver, kas paaugstinātais plaušu embolsima risks no ilgstošas sēdēšanas ir neliels – tikai mazliet lielāks kā risks, lietojot orālos kontraceptīvos līdzekļus, – tomēr tas ir pietiekams, lai rekomendētu samazināt laiku, kas tiek pavadīts sēžot.

Foto no CNN