PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Ilgtermiņas saistība starp fiziskajām aktivitātēm brīvajā laikā un laimes izjūtu

Doctus
Laime ir viens no būtiskākajiem cilvēka dzīves mērķiem. Lai gan īslaicīgā saistība starp fiziskajām aktivitātēm un laimes izjūtu ir labi zināma, tomēr par ilgtermiņa saistību datu nav.

Atkāta ilgtermiņa saistība starp fiziskajām aktivitātēm un laimes izjūtu Atkāta ilgtermiņa saistība starp fiziskajām aktivitātēm un laimes izjūtu
Atkāta ilgtermiņa saistība starp fiziskajām aktivitātēm un laimes izjūtu
Šajā pētījumā tika izmantoti dati no Kanādas Nacionālās veselības aptaujas, kas tika veikta 1994./1995. gadā un 2008./2009.gadā. Respondenti, kuri atzina sevi par laimīgiem tika saklasificēti pēc fizisko aktivitāšu līmeņa: fiziski aktīvi vai fiziski neaktīvi pētījuma sākumā un tad novērošanas laikā tika sekots līdzi, kā mainās vai nemainās viņu laimes izjūta. Tika analizēta informācija arī, ja cilvēki mainīja savu aktivitāšu līmeni. Pēc samērošanas ar iespējamajiem jaucējfaktoriem, pētnieki atklāja, ka fiziskās aktivitātes brīvajā laikā ir saistītas ar mazāku varbūtību, ka cilvēks kļūs nelaimīgs pēc 2 vai 4 gadiem.  Cilvēki, kuri bija fiziski neaktīvi divos pētījuma ciklos bija divas reizes nelaimīgāki nekā tie, kuri divos novērošanas ciklos bija fiziski aktīvi. Fiziski neaktīvos cilvēkus, salīdzinot ar tiem, kuri kļuva fiziski aktīvi novērošanas laikā, secināja, ka fiziski negatīvie iedzīvotāji bija nelaimīgāki, nekā tie, kuri nesen uzsāka fiziskās aktivitātes.   No fiziski aktīva kļūstot par fiziski neaktīvu, divu gadu laikā palielinājās iespējamība kļūt nelaimīgam.  Šis pētījums apliecina, ka pastāv ilgtermiņa saistība starp laimi un fiziskajām aktivitātēm. Izmaiņas fizisko aktivitāšu statusā ir saistītas ar garastāvokļa izmaiņām.

Pirmavots: Wang F, Orpana HM, Morrison H, et al. Long-term Association Between Leisure-time Physical Activity and Changes in Happiness: Analysis of the Prospective National Population Health Survey. Am. J. Epidemiol. (2012) 176 (12):1095-1100.