PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Lipīdu tests var palīdzēt atklāt grūtnieces ar augstu preeklampsijas risku

Doctus
Lipīdu tests var palīdzēt atklāt grūtnieces ar augstu preeklampsijas risku
Freepik.com
Pētnieki ir atklājuši veidu, kā identificēt grūtnieces, kurām ir preeklampsijas risks – nopietns traucējums, kam raksturīgs augsts asinsspiediens un nieru darbības traucējumi, kas var izraisīt priekšlaicīgas dzemdības, krampjus un pat nāvi. Stāvokļa radītās komplikācijas ir otrs galvenais mātes nāves cēlonis visā pasaulē.

Preeklampsija skar līdz 7 % no visām grūtniecībām. Simptomi parasti parādās pēc 20. grūtniecības nedēļas, un tie ietver augstu asinsspiedienu, nieru darbības traucējumus un asins recēšanas traucējumus. Stāvoklis ir saistīts ar bīstamām komplikācijām, piemēram, nieru un aknu disfunkciju un krampjiem, kā arī ar paaugstinātu sirds slimību risku mātēm mūža garumā. Aptuveni 70 000 sieviešu visā pasaulē katru gadu mirst no preeklampsijas un tās komplikācijām.

Ārsti parasti iesaka mazu aspirīna devu riskam pakļautām sievietēm, taču tas darbojas tikai aptuveni pusei pacientu, un tas jāsāk pirmajās 16 grūtniecības nedēļās — krietni pirms simptomu parādīšanās. Tas padara vēl svarīgāku agrīni identificēt riskam pakļautās sievietes un labāk izprast preeklampsiju kopumā.

Pētnieku komanda vēlējās atrast "biomarķierus" – bioloģiskos indikatorus – grūtnieču asinīs, kas varētu atklāt viņu preeklampsijas attīstības risku. Viņi pārbaudīja asins plazmas paraugus, kas savākti no 57 sievietēm pirmajās 24 grūtniecības nedēļās, pēc tam noskaidroja, vai sievietēm grūtniecības laikā attīstījās preeklampsija. Pētnieki atklāja būtiskas atšķirības "bioaktīvo lipīdu" ziņā to sieviešu asinīs, kurām attīstījās preeklampsija, un sievietēm, kurām tā nebija.

Pēc pētnieku domām, tam vajadzētu ļaut ārstiem stratificēt sieviešu risku saslimt ar preeklampsiju, mērot lipīdu izmaiņas asinīs. Zinātnieki saka, ka izmaiņas ir svarīgs "lipīdu pirkstu nospiedums", kas varētu būt noderīgs līdzeklis preeklampsijas identificēšanai, profilaksei un labākai ārstēšanai.

"Mūsu visaptverošās lipīdu profilēšanas metodes pielietošana ikdienas grūtniecības aprūpē varētu ievērojami samazināt mātes un jaundzimušo saslimstību un mirstību," sacīja pētnieks Čalfants. "Tas ir piemērs tam, kā personalizēta medicīna varētu risināt nozīmīgu sabiedrības veselības problēmu."

AVOTS: Stephenson DJ, H. MacKnight P, Hoeferlin LA, et al. Bioactive lipid mediators in plasma are predictors of preeclampsia irrespective of aspirin therapy. Journal of Lipid Research, 2023; 64 (6): 100377