PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Nesen diagnosticēta migrēna un ceļu satiksmes negadījumu risks

Doctus
Nesen diagnosticēta migrēna un ceļu satiksmes negadījumu risks
Freepik.com
Jauns pētījums atklāj, ka gados vecākiem autovadītājiem, kuriem nesen diagnosticēta migrēna, ir trīs reizes lielāka iespēja iekļūt satiksmes negadījumā. Gados vecākiem autovadītājiem, kuri ziņoja, ka viņiem kādreiz ir bijusi migrēna, nebija lielāka iespēja iekļūt satiksmes negadījumā nekā tiem, kuriem nav migrēnas.

Migrēnas galvassāpes ir izplatītas gados vecākiem pieaugušajiem, bieži izraisot simptomus, kas var ietekmēt braukšanas drošību. Šajā pētījumā tika pārbaudīta migrēnas saistība ar mehānisko transportlīdzekļu avārijām (MVC) un braukšanas paradumiem gados vecākiem autovadītājiem un novērtētas saistību izmaiņas, lietojot medikamentus.

Vairākās vietās veiktā perspektīvā kohortas pētījumā, kurā piedalījās aktīvi autovadītāji vecumā no 65 līdz 79 gadiem (53 % sieviešu), tika novērtēta migrēna anamnēzē (t.i., kādreiz bijusi migrēna), nesen diagnosticēta migrēnas diagnoze (par diagnozi pirmo reizi ziņoja pētījuma laikā), un zāles, ko parasti lieto migrēnas profilaksei un ārstēšanai. 2 gadu novērošanas laikā tika reģistrēti pašu ziņoti MVC un analizēti braukšanas paradumus, izmantojot transportlīdzekļa GPS ierīces. Migrēnas saistība ar braukšanas rezultātiem tika novērtētas daudzfaktoru loģistikas modeļos.

No 2589 autovadītājiem 324 (12,5 %) ziņoja par migrēnu anamnēzē un 34 (1,3 %) par nesen diagnosticētu migrēnu. Mijiedarbība starp migrēnu un medikamentiem nebija statistiski nozīmīga nevienā modelī. Novērošanas 2 gados migrēna anamnēzē nebija saistīta ar MVC (koriģēts OR [aOR] = 0,98; 95 % TI [0,72 – 1,35]), turpretim nesen diagnosticēta migrēna ievērojami palielināja MVC iespējamību 1 gada laikā (aOR =3,27; 95 % TI [1,21 – 8,82]). Migrēna anamnēzē bija saistīta ar nelielu braukšanas dienu un braucienu skaita samazināšanos mēnesī un pastiprinātu bremzēšanas gadījumu pieaugumu pielāgotajos modeļos.

Pētījuma rezultāti liecina par ievērojami palielinātu MVC iespējamību gadā pēc nesen diagnosticētas migrēnas, norādot uz iespējamu vajadzību pēc braukšanas drošības iejaukšanās šiem pacientiem. Pētījumā atrada maz pierādījumu par MVC risku vai būtiskām izmaiņām braukšanas paradumos, kas saistīti ar migrēnu anamnēzē. Turpmākajos pētījumos ir jāpārbauda migrēnas diagnozes un simptomu laiks, biežums un smagums, kā arī migrēnai īpaši izrakstīto medikamentu lietošana saistībā ar braukšanas rezultātiem.

AVOTS: DiGuiseppi CG, Johnson RL, Betz ME, et al. Migraine headaches are associated with motor vehicle crashes and driving habits among older drivers: Prospective cohort study. Journal of the American Geriatrics Society, 2023