PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Noteiktu vitamīnu un minerālvielu līmenis grūtniecības laikā var būt saistīts ar zemāku asinsspiediena risku pusmūžā

Doctus
Noteiktu vitamīnu un minerālvielu līmenis grūtniecības laikā var būt saistīts ar zemāku asinsspiediena risku pusmūžā
Freepik.com
Augstāks vara un mangāna minerālvielu līmenis grūtniecēm bija saistīts ar zemāku asinsspiedienu un samazinātu hipertensijas attīstības risku pēc vairākiem gadu desmitiem, liecina ilgtermiņa pētījums.

Mangāns, selēns, magnijs un varš ir starp būtiskajiem metāliem, kas ir svarīgi veselīgam ķermenim, jo to antioksidantu un pretiekaisuma īpašības var palīdzēt aizsargāt pret sirds un asinsvadu slimībām. Iepriekšējie pētījumi ir atklājuši, ka augstāks mangāna līmenis ir saistīts ar zemāku preeklampsijas (augsta asinsspiediena grūtniecības laikā) risku. Tomēr nav zināms, vai augstāks būtisko metālu līmenis grūtniecības laikā var ietekmēt hipertensijas attīstības risku vēlākā dzīvē.

Turklāt ilgstoša iedarbība ar metāliem, piemēram, svinu, kadmiju un arsēnu, ir saistīta ar paaugstinātu sirds un asinsvadu slimību risku, kā norādīts Amerikas Sirds asociācijas 2023. gada zinātniskajā paziņojumā "Piesārņojošie metāli kā kardiovaskulārie riska faktori".

"Cilvēki pastāvīgi tiek pakļauti smago metālu un mikroelementu iedarbībai, un daudzi pētījumi ir parādījuši, ka šī iedarbība var ietekmēt sirds un asinsvadu veselību, īpaši hipertensiju," sacīja vadošais pētījuma autors Mingu Ju Džans. "Mūsu pētījumā mēs vēlējāmies izpētīt, kā būtisko metālu un elementu līmenis grūtniecības laikā var ietekmēt asinsspiedienu un hipertensijas risku pusmūžā."

Pētnieki analizēja datus no Project Viva, ilgtermiņa pētījuma, kas sākās 1999. gadā un ietvēra sievietes un viņu bērnus no Austrummasčūsetas. Gandrīz 500 sievietes tika iekļautas pētījumā grūtniecības sākumā, no 1999. līdz 2002. gadam. Pētnieki izmērīja nebūtisko metālu (arsēna, bārija, kadmija, cēzija, dzīvsudraba un svina) un būtisko minerālu (vara, magnija, mangāna, selēna un cinka) koncentrāciju, kā arī folātu un B12 vitamīnu asinīs, kas tika savāktas pētījuma uzsākšanas laikā.

Pēc gandrīz divdesmit gadu ilga sekošanas perioda pētnieki veica "pusmūža" pētījuma vizīti no 2017. līdz 2021. gadam ar tiem pašiem dalībniekiem, kuriem tajā laikā vidējais vecums bija 51,2 gadi. Pētnieki mērīja asinsspiedienu, lai noteiktu individuālo metālu iespējamo saistību ar asinsspiedienu un hipertensijas risku. Dalībnieki tika klasificēti kā hipertensijas pacienti, ja asinsspiediens pārsniedza 130/80 mmHg vai ja viņi apstiprināja, ka lieto antihipertensīvos medikamentus.

Pētījumā tika analizēta arī visu 11 metālu un divu mikroelementu kopējā ietekme uz asinsspiedienu.

Galvenie pētījuma rezultāti

  • Pēc korekcijas par sociālekonomiskajiem faktoriem tika konstatēts, ka, dubultojoties vara un mangāna līmenim asinīs grūtniecības laikā, hipertensijas risks pusmūžā samazinājās attiecīgi par 25 % un 20 %.
  • Kad grūtniecības laikā asinīs dubultojās B12 vitamīna līmenis, sievietēm gandrīz divdesmit gadus vēlāk bija vidēji par 3,64 mmHg zemāks sistoliskais asinsspiediens un par 2,52 mmHg zemāks diastoliskais asinsspiediens. Pētnieki atzīmēja, ka aptuveni 95 % dalībnieču B12 vitamīna līmenis bija normas robežās.
  • Vara, mangāna, selēna un cinka kombinācija asinīs bija saistīta ar zemāku asinsspiedienu, un šī saistība palielinājās ar devu.
  • Nebūtiskie metāli būtiski neietekmēja asinsspiedienu.

"Mēs mērījām šo metālu un minerālu līmeni asinīs, tomēr netika kvantificēti iedarbības avoti, piemēram, pārtika vai uztura bagātinātāji, tāpēc šos secinājumus nevajadzētu interpretēt kā uztura ieteikumus," sacīja Džans. "Optimizējot būtisko metālu, minerālu un vitamīnu, īpaši vara, mangāna un B12 vitamīna, līmeni grūtniecības laikā, iespējams, var nodrošināt aizsardzību pret hipertensiju pusmūžā – periodā, kas ir īpaši kritisks sieviešu turpmākajam sirds un asinsvadu veselības riskam."

Viņš piebilda, ka nepieciešami turpmāki pētījumi, tostarp klīniskie izmēģinājumi, lai noteiktu optimālo šo minerālu un mikroelementu uztura devu. Pētnieki cer galu galā identificēt sievietes ar augstu hipertensijas attīstības risku vēlākā dzīvē un jau grūtniecības laikā iejaukties ar uzlabotu uzturu vai uztura bagātinātājiem.

Tā kā tas bija novērojuma pētījums, tajā netika iekļauti visi iespējamie faktori, kas varēja ietekmēt rezultātus. Turklāt tika analizēts tikai daļējs sākotnējo dalībnieču skaits, un lielākā daļa dalībnieču bija baltādainas sievietes no Austrummasčūsetas, kas var ierobežot rezultātu vispārināmību.

AVOTS: American Heart Association. Levels of select vitamins and minerals in pregnancy may be linked to lower midlife BP risk. ScienceDaily. ScienceDaily