PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Spontānu abortu risks ar katru nedēļu pieaug, ja grūtniecības sākumā lieto alkoholu

Doctus
Ja sieviete lieto alkoholu pirmo piecu līdz desmit grūtniecības nedēļu laikā, ar katru nedēļu aborta risks pieaug par 8 %, pētījuma rezultāti.

Šī pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp alkohola lietošanu nedēļu pēc nedēļas grūtniecības sākumā un spontāno abortu risku.

Pētījums bija sabiedrībā balstīts perspektīvs kohorta pētījums. Pirmajā grūtniecības trimestrī dalībnieces ziņoja par alkohola lietošanu iepriekšējo 4 mēnešu laikā, tai skaitā, vai tika mainīti alkohola lietošanas paradumi, datums, kad tie tika mainīti, lietošanas biežums, daudzums un alkohola veids pirms un pēc paradumu maiņas. Tika novērtēta saistība starp spontānu abortu risku un alkohola lietošanu nedēļā, kumulatīvo nedēļu ekspozīciju, izdzerto dzērienu skaitu nedēļā, alkohola veidu un pārmērīgu alkohola lietošanu.  

No 5353 dalībniecēm 49,7 % ziņoja par alkohola lietošanu agrīnā grūtniecības laikā, 12 % bija spontānais aborts. Mediānais gestācijas vecums, kad tika mainīti alkohola lietošanas paradumi bija 29 dienas. Alkohola lietošana 5 – 10 nedēļu laikā pēc pēdējām menstruācijām bija saistīta ar paaugstinātu spontāna aborta risku, visaugstākais riska pīķis bija 9. nedēļā. Katru nedēļu, kad tika lietots alkohols, spontāna aborta risks pieauga par 8 %, salīdzinot ar tām grūtniecēm, kuras alkoholu nelietoja (HR=1,08; 95 % TI [1,04 – 1,12]). Risks ir kumulatīvs. Turklāt risks nav atkarīgs no izdzertā dzēriena daudzuma, veida vai pārmērīgas alkohola lietošanas.  

Pētnieki secināja, ka alkohola lietošana grūtniecības sākumā paaugstina spontānu abortu risku, pat tad, ja lietotā alkohola daudzums ir ļoti neliels.

AVOTS: Sundermann AC, Velez Edwards DR, Slaughter JC, et al. Week-by-week alcohol consumption in early pregnancy and spontaneous abortion risk: a prospective cohort study. American Journal of Obstetrics and Gynecology, 2020.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus