PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Zemas aspirīna devas var paaugstināt anēmijas risku senioriem

Doctus
Zemas aspirīna devas var paaugstināt anēmijas risku senioriem
Freepik.com
Jauns pētījums, kurā analizēti dati no ASPREE pētījuma, atklāja, ka ilgstoša ikdienas aspirīna lietošana palielina anēmijas risku par 20 procentiem cilvēkiem, kas galvenokārt ir 70 gadus veci un vecāki. Rezultāti ir mudinājuši pētniekus ieteikt regulāru anēmijas uzraudzību gados vecākiem pieaugušajiem, kuri lieto mazas devas aspirīnu, un, ja gados vecākiem pieaugušajiem ir bažas par savu veselību vai medikamentiem, ko viņi lieto, tas jāapspriež ar savu ģimenes ārstu.

Ikdienas mazas aspirīna devas palielina nozīmīgu asiņošanu risku; tomēr daži pētījumi ir pētījuši tā ietekmi arī uz dzelzs deficītu un anēmiju. Šī pētījuma mērķis bija izpētīt mazu aspirīna devu ietekmi uz anēmiju, hemoglobīna un seruma feritīna koncentrāciju.

Pētījuma dalībnieki bija 70 gadus veci vai vecāki. Intervence bija 100 mg aspirīna vai placebo.

Hemoglobīna koncentrācija tika mērīta reizi gadā visiem pētījuma dalībniekiem. Feritīna koncentrācija tika mērīta pētījuma sākumā un 3 gadus pēc intervences uzsākšanas.

Kopumā pētījumā piedalījās 19 114 dalībnieki. Anēmijas incidence bija 51,2 gadījumi uz 1000 persongadiem aspirīna lietotāju grupā un 42,9 gadījumi uz 1000 persongadiem placebo grupā (HR=1,2; 95 % TI [1,12 – 1,29]). Hemoglobīna koncentrācija samazinājās par 3,6 g/L piecu gadu laikā placebo grupā un aspirīna lietotāju grupā samazinājums bija straujāks – 0,6 g/L piecu gadu laikā (95 % TI [0,3 – 1 g/L). 7139 dalībniekiem, kuriem bija noteikts feritīna līmenis pētījuma sākumā un 3 gadu pēc pētījuma sākuma, aspirīna lietotāju grupā bija lielāka feritīna līmeņa zem 45 µg/L izplatība, salīdzinot ar placebo (465 (13 %) vs. 350 (9,8 5)) un aspirīna lietotāju vidū tika novērots arī lielāks feritīna samazinājums par 11,5 % (95 % TI [9,3 % - 13,7 %]) salīdzinot ar placebo grupu.

Mazas aspirīna devas palielināja anēmiju risku un feritīna līmeņa pazemināšanos citādi veseliem gados vecākiem pieaugušajiem neatkarīgi no lielas asiņošanas anamnēzē. Gados vecākiem cilvēkiem, kuri lieto aspirīnu, jāapsver periodiska hemoglobīna līmeņa kontrole.

AVOTS: McQuilten ZK, Phuong Thao LT, Pasricha S-R, et al. Effect of Low-Dose Aspirin Versus Placebo on Incidence of Anemia in the Elderly. Annals of Internal Medicine, 2023