PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Zinātnieki atklājuši, ka ar urīna testu varēs diagnosticēt kairinātas zarnas sindromu

Doctus
Pētnieki atklājuši jaunu biomarķieri urīnā kairinātas zarnas sindromam (KZS), kas varētu rezultēties labākā ārstēšanā un samazināt dārgās un invazīvās kolonoskopijas izmantošanu diagnozes precizēšanai.

Maz ir zināms par KZS cēloņiem, tā ir hroniska kuņģa un zarnu trakta slimība, no kā cieš tūkstošiem cilvēku un kuras diagnostika ir komplicēta, pacientiem ir plaša spektra simptomi un ārstēšanas iespējas ir ierobežotas. KZS diagnostiskais process ir garš un sarežģīts, jo ir jāizslēdz citas iespējamās saslimšanas. Pētnieki meklē arvien jaunus un labākus veidus, kā diagnosticēt KZS, kas ļautu izvairīties no invazīvās kolonoskopijas izmantošanas.

Pētnieki analizēja urīna paraugus pacientus ar KZS kohortā un kontroles grupā ar veseliem pieaugušajiem. Atklāja, ka pacientiem ar KZS ir paaugstināti atšķirīgi metabolīti urīnā. Vairāki metabolīti bija saistīti ar kolagēna noārdīšanos, pētnieki min, ka tie ir nākuši no zarnām, kas varētu liecināt par resnās zarnas pazeminātu elastīgumu, kas ietekmē tās normālo darbību.

Pētnieki tic, ka šis atklājums ļaus izveidot rutīnas ārstēšanas monitoringu pacientiem ar KZS, kā arī to varēs izmantot diētas un/ vai medikamentozās terapijas efektivitātes izvērtēšanai.

Šobrīd tiek turpināts darbs pie jauna urīna biomarķiera izstrādes, kas ļautu atdiferencēt Krona slimību no čūlainā kolīta bērniem.

 

AVOTS: Yamamoto M, Pinto-Sanchez MI, Bercik P, Britz-McKibbin P. Metabolomics reveals elevated urinary excretion of collagen degradation and epithelial cell turnover products in irritable bowel syndrome patients. Metabolomics, 2019; 15 (6)