PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Zinātnieki no cilmes šūnām pirmoreiz radījuši funkcionējošas cilvēka aknas

Doctus
Zinātnieki pirmoreiz radījuši funkcionējošas cilvēka aknas no cilmes šūnām, kas atvasinātas no ādas un asinīm. Vienlaikus tiek ziņots, ka laboratoriju pētījumos varētu paiet vēl vismaz 10 gadi, līdz laboratorijā audzētas aknas un citus transplantācijā nepieciešamos orgānus varētu sākt izmantot, lai ārstētu cilvēkus, šodien savā ziņu vietnē raksta Reuter Health.

Japānas zinātnieki norāda, ka tagad to rīcībā ir nopietni piedāvājumi un koncepcijas, kas paver ceļu uz ambiciozākiem orgānu audzēšanas eksperimentiem. Dusko Illiks (Dusko Illic), Londonas Karaliskās universitātes cilmes šūnu eksperts, kas bija iesaistīts pētīšanas procesā, sacījis ziņu portālam, ka šobrīd apsolījums radīt no cilmes šūnām laboratorijā audzētas aknas ir daudz tuvāk nekā jebkurš varēja iedomāties pirms gada. Audzēšanas tehnika izskatotās ļoti daudzsološa, un ir pamats domāt, ka izpētēs procesā veikts ļoti liels solis uz priekšu, taču ir vēl daudz nezināmā, lai sasniegumu varētu izmantot reģeneratīvajā medicīnā.

Jau vairāk nekā 10 gadus zinātnieki visā pasaulē pēta dažādas izcelsmes cilmes šūnas, cerot atrast, kā tās universāli transformēt par dažādu veidu orgāniem. Pētnieki skaidro, ka ir divu veidu cilmes šūnas - embrionālās un "pārprogrammētās" cilmes šūnas, kas parasti tiek ņemtas no ādas un asinīm.

Daudzās valstīs kritiski pietrūkst dažādu orgānu - aknu, nieru, sirds -, lai veiksmīgi varētu veikt transplantāciju pacientiem ar konkrētā orgāna disfunkciju.

Japānas zinātnieku komanda bāzējās Oklohomas universitātē, pētot trīs "pārprogrammēto" cilmes šūnu veidus - aknu endoderma šūnas, mezenhimālās cilmes šūnas un endotēlija šūnas -, kas parasti apvienojas, kad embrija attīstības posmā dabiski veidojas cilvēka aknas. Zinātnieki pētīja, vai tās kopā varētu augt. Zinātnieki atklāja, ka šūnas patiešām auga un formēja trīsdimensiālas struktūras sauktas par "aknu pumpuriem", kuriem ir potenciāls izaugt par funkcionējošu orgānu.

Kad tās transplantēja pelēs, pētnieki redzēja, ka aknu pumpuri nogatavinās un savienojot asinsvadus ar peles asinsvadiem, transplantētais orgāns sāka veikt daudzas nobrieduša cilvēka aknu šūnu funkcijas.

Tā pati Japānas zinātnieku grupa plāno veikt līdzīgus pētījumus ar pankreas un plaušu šūnām.

Šā gada aprīlī Amerikas zinātnieki nāca klajā ar paziņojumu, ka laboratorijā ir radījuši žurku nieres, kas funkcionē, ka dabiskās, izmantojot cita veida metodi. Un šā gada maijā britu zinātnieki ziņoja, ka ādas šūnas izmantojuši, lai radītu sirds audus, ko nākotnē varētu izmantot sirds mazspējas ārstēšanā.

Eksperti norāda, ka Japānas zinātnieku atklājumi varētu būt nozīmīgi arī jaunu aknu medikamentu radīšanā.