PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Latvijas Universitātes zinātnieki sāk darbu Eiropas mēroga projektā saslimstības ar kuņģa vēzi mazināšanai

A. Boka
Latvijas Universitātes zinātnieki sāk darbu Eiropas mēroga projektā saslimstības ar kuņģa vēzi mazināšanai
Foto: Latvijas Universitāte
Ar projekta realizētāju tikšanos Ļubļanā, Slovēnijā, aizsācies jauns Eiropas mēroga projekts, kura galvenais mērķis ir sekmēt kuņģa vēža profilaksi Eiropā.

Projekta “Saslimstības ar kuņģa vēzi samazināšanas paātrināšana Eiropā, izskaužot Helicobacter pylori baktēriju” (Accelerating gastric cancer reduction in Europe through Helicobacter pylori eradication) jeb saīsinājumā – EUROHELICAN ietvaros tiks izvērtēta populācijā balstīta baktērijas Helicobacter pylori testēšanas un izskaušanas stratēģija. Projekta rezultātā pasaules un Eiropas eksperti izstrādās vadlīnijas kuņģa vēža skrīninga ieviešanai un rekomendācijas tā efektivitātes izvērtēšanai. Latvijā projektu EUROHELICAN realizē Latvijas Universitātes Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts (LU KPMI).

Kuņģa vēzis ir piektais izplatītākais un ceturtais nāvējošākais vēža paveids pasaulē. 2020. gadā atklāti aptuveni miljons jaunu kuņģa vēža gadījumu, un miruši gandrīz 800 000 cilvēku. Visaugstākie kuņģa vēža saslimstības rādītāji pasaulē pēc Austrumāzijas ir Centrāleiropā un Austrumeiropā. Šajos reģionos kuņģa vēzis visbiežāk tiek atklāts novēloti, līdz ar to varbūtība, ka pacienti izdzīvos turpmākos piecus gadus, ir ievērojami sliktāka -  tikai 19-30% gadījumu. Neskatoties uz pēdējo gadu sasniegumiem vēža terapijā, lielākajā daļā Eiropas valstu piecu gadu dzīvildzes rādītāji pēdējās desmitgadēs nav būtiski uzlabojušies.

Projektā EUROHELICAN tiks izvērtētas un attīstās profilakses pasākumu stratēģijas. Slovēnijā tiks veikta H.pylori testēšana un baktērijas izskaušana 30 – 34 gadus vecu iedzīvotāju grupā. Savukārt ar Latvijā jau iepriekš iegūtiem datiem tiks veikta H.pylori testēšanas un baktērijas izskaušanas stratēģijas ilgtermiņa ietekmes analīze. Balstoties pētījumu rezultātos, Pasaules Veselības Organizācijas Starptautiskās Vēža izpētes aģentūras (International Agency for Research on Cancer (IARC) of the World Health Organization (WHO)) eksperti izstrādās rekomendācijas kuņģa vēža profilakses pasākumu ieviešanai un to efektivitātes izvērtēšanai Eiropas līmenī. Izveidotās vadlīnijas un rekomendācijas Eiropas valstīm palīdzēs iekļaut šos kuņģa vēža profilakses pasākumus savās veselības aprūpes prioritātēs.  Paredzams, ka tās vēlāk varētu tikt adaptētas izmantošanai arī globāli.

H. pylori infekcijas izskaušanas loma neaprobežojas ar kuņģa vēža profilaksi, jo šīs infekcijas izskaušana novērstu un ārstētu arī citas gremošanas sistēmas problēmas, piemēram: kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas, kuņģa gļotādas iekaisumu jeb gastrītu, dispepsiju (kurai raksturīga pilnuma sajūta, vēdera uzpūšanās, dedzinošas sāpes vēderā, slikta dūša),  dzelzs deficīta anēmiju, MALT limfomu, B12 vitamīna deficītu, un autoimūno saslimšanu idiopātisko trombocitopēnisko purpuru.

Projekts turpināsies līdz 2025. gada aprīļa beigām.