PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Nozaru eksperti tiekas multidisciplinārā seminārā par sirds mazspēju ar saglabātu izsviedi

Doctus
Nozaru eksperti tiekas multidisciplinārā seminārā par sirds mazspēju ar saglabātu izsviedi
FOTO: no Astra Zeneca arhīva
Simptomātiska hroniska sirds mazspēja ar saglabātu kreisā kambara izsviedes frakciju (HFpEF — angl.) ir sarežģīts patofizioloģisks stāvoklis, kura ārstēšanas rezultāti lielā mērā atkarīgi no savlaicīgas diagnostikas. Savlaicīgas HFpEF diagnostikas un ārstēšanas nodrošināšanai kritiski svarīga ir starpdisciplināra speciālistu sadarbība, plašas piekļuves nodrošināšana mūsdienīgiem diagnostikas testiem un ar pierādījumiem pamatotai terapijai.

Šā gada 28. aprīlī vadošie nozaru eksperti kardioloģijā (dr. Ginta Kamzola, Dr. med. Ainārs Rudzītis), endokrinoloģijā (Dr. med. Kristīne Ducena) un nefroloģijā (asoc. prof. Ieva Ziediņa) tikās seminārā “Sirds mazspēja ar saglabātu izsviedes frakciju multidisciplinārā skatījumā”, kur diskutēja par HFpEF diagnostiskajiem izaicinājumiem un blakusslimību ietekmi, meklējot labākos risinājumus ārstēšanas taktikā. Pasākumu moderēja un diskusiju vadīja asoc. prof. Kārlis Trušinskis.

Eksperti ir vienprātīgi, ka HFpEF diagnostika var būt izaicinoša, svarīga ir blakusslimību un riska faktoru izvērtēšana katram pacientam, kā arī uz pierādījumiem balstītas terapijas izvēle*, ko apstiprina jaunākās rekomendācijas pasaulē.

Ekspertu panelim diskusijas sadaļā pievienojās arī pulmonoloģe Dace Žentiņa un ģimenes ārste Ilze Aizsilniece, pārrunājot HFpEF pārvaldības jautājumus ikdienas praksē, t.sk. par pacienta līdzmaksājuma slogu diagnostikā, radioloģisko plaušu izmeklējumu indikācijām, dzīvesveida rekomendācijām, komunikāciju ar pacientu, kā arī par SGLT2 inhibitoru lietošanas praktiskajiem aspektiem.

*Saskaņā ar pētījuma DELIVER rezultātiem, kas tika prezentēti 2022. gada Eiropas Kardiologu biedrības kongresā un šobrīd publicēti jau vairāk nekā 15 starptautiskos prestižos profesionālos žurnālos, dapagliflozīns kā SGLT2 inhibitoru zāļu grupas pārstāvis ir efektīvs un droši lietojams medikaments, ārstējot simptomātiskas hroniskas sirds mazspējas pacientu (arī ar HFpEF). Līdzīgs pierādījumu līmenis HFpEF ārstēšanā šobrīd ir tikai un vienīgi SGLT2i grupas zālēm.

LV-1528-05-23-CVRM