PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pašnāvību un paškaitējuma izplatība bērnu vidū: sistemātisks pārskats un meta–analīze

Doctus
Pašnāvību un paškaitējuma izplatība bērnu vidū: sistemātisks pārskats un meta–analīze
PIxabay.com
Vecums pirms pusaudža gadiem ir vismazāk pētīts attiecībā uz paškaitējuma domām un uzvedību, pamatā balstoties uz ideju, ka jauni bērni nav spējīgi domāt suicidālas domas. Tomēr jāatzīmē, ka pēdējos gados ir audzis gadījumu skaits, kad pašnāvību veicis bērns vēl nesasniedzis pusaudža vecumu un nu jau pašnāvības ir ierindojušās piektajā vietā pasaulē kā vadošais nāves iemesls šajā vecuma grupā!

Lai novērtētu bērnu pirms pusaudža vecuma paškaitējuma domu un uzvedības izplatību, identificētu iespējamās korelācijas un salīdzinātu rezultātus ar pusaudžu grupu, tika veikts sistemātisks zinātnisko pulikāciju pārskats un meta–analīze. Galvenie pētījuma iznākumi bija suicidālu domu izplatība un korelācija, suicīda mēģinājumi, nāves no suicīda un ne suicīda paškaitējums pirms pusaudža vecuma bērnu vidū.

Datu analīzē tika iekļauti piecdesmit astoņi pētījumi ar analizētiem 626 486 590 gadījumiem. Pašnāvības izplatība dzīves laikā vispārējā populācijā bija 0,79 uz 1 miljonu bērnu. Suicidālu domu, suicīda mēģinājumu un ne suicīda paškaitējums bija sastopams 15,1 %, 2,6 % un 6,2 %, attiecīgi, dažādos sabiedrības grupu paraugos. Šie dati rāda, ka apmēram 17,0 % no pirms pusaudža vecuma bērnu ar suicīda domām tiešām nonāk līdz suicīda mēģinājumam, turklāt lielāka iespējamība suicidālām domām un uzvedībai ir starp zēniem. Visstingrākās korelācijas starp suicidālām domām bija bērnu vidū ar uzmanības deficīta/hiperaktivitātes sindromu (d = 0,54 [95 % TI 0,34–0,75]) un depresiju (d= 0,90 [95 % TI 0,71–1,09]). Ja pētīj sociālos faktorus, tad lielāks risks suicidālām domām bija bērniem, kas saskārušies ar vardarbību (d = 2,62 [95 % TI 1,56–3,67]), apgriezta korelācija tika vērota ar vecāku atbalstu (d = -0,34 [95 % TI -0,46­–-0,22).

Kaut arī šajā pārskatā bērnu nāves gadījumu skaits no suicīda bija ļoti niecīgs, kopumā gan suicīda domas, gan paškaitējuma idejas un rīcība ir sastopama šīs vecuma grupas vidū. Turklāt, īpašu uzmanību jāvērš specifiskām pacientu grupām un pētījumi jāturpina.

Avots: Liu RT, Walsh RFL, Sheehan AE, Cheek SM, Sanzari CM. Prevalence and Correlates of Suicide and Nonsuicidal Self-injury in Children: A Systematic Review and Meta-analysis. JAMA Psychiatry. Published online May 25, 2022. doi:10.1001/jamapsychiatry.2022.1256