PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Veikta operācija divus mēnešus vecam mazulim ar persistento fetālo vaskulatūru

Doctus
Operē Dr. L. Grava un Dr. L. Radecka
Operē Dr. L. Grava un Dr. L. Radecka FOTO: BKUS
Sadarbojoties Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Acu slimību klīnikas un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas acu ārstiem, veikta unikāla acs operācija divus mēnešus vecam mazulim ar retu iedzimtu acābola attīstības traucējumu.

Persistentā fetālā vaskulatūra (PFV) ir reta ģenētiski noteikta saslimšana, kas parasti nav mantota no vecākiem un visbiežāk skar tikai vienu aci. Kā skaidro Bērnu slimnīcas Acu slimību klīnikas vadītāja, oftalmoloģe Sandra Valeiņa, līdz piedzimšanai mazuļa acābolos ir embrionālo asinsvadu sistēma, kas līdz nākšanai pasaulē pilnībā uzsūcas. Pēc tam bērna actiņu uzdevums ir sākt mācīties redzēt. PFV gadījumā šis process nenotiek kā paredzēts un acābolā veidojas saistaudi, kas traucē turpmāku acs augšanu un attīstību.

Atkarībā no slimības smaguma pakāpes, PFV var ārstēt, cenšoties attīstīt redzi dotajās iespēju robežās, taču smagākas slimības izpausmes gadījumā ir būtiski traucēta skartās acs attīstība un tā var būt neredzīga.

BKUS ziņo, ka šī ir pirmā reize, kad Latvijā veikta šāda veida operācija, un tās primārais mērķis bija nodrošināt gaismas nokļūšanu līdz acs tīklenei, lai bērna acs varētu augt. Ja redzes nervs un tīklene funkcionāli būs attīstīti, bērns ar slimības skarto aci varētu sākt mācīties redzēt.

Pacientu Latvijā pirmajai PFV operācijai sagatavoja Bērnu slimnīcas speciālisti – ārstējošā ārste, oftalmoloģe Sandra Valeiņa, anesteziologs reanimatologs Edgars Putka, intensīvās terapijas un anestēzijas māsa Sandija Šablovska, piedaloties ārstei-rezidentei Laurai Gravai. Operāciju veica Rīgas Austrumu slimnīcas oftalmoloģe - vitreoretinālā speciāliste Līga Radecka.

Operācija ir tikai daļa no bērnam nepieciešamās ārstēšanas. Liela nozīme ir savlaicīgai turpmākai rehabilitācijai, jo cilvēka redzes funkcijas attīstās pirmajos septiņos dzīves gados, īpaši svarīgas iemaņas gūstot pirmajos trijos. Turpmākajos 18 gados mazuļa acu veselību un skartās actiņas attīstību uzraudzīs Bērnu slimnīcas speciālisti.