PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Maijs 2016

Dace Vaganova, oftalmoloģe, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca, Klīnika “Biķernieki”

PAR MAIJA NUMURU

"Ļoti priecājos, ka jāraksta ievadvārdi tieši šim Doctus izdevumam. Interesantas tēmas, kas saistošas visu specialitāšu ārstiem."

“Acu ārstes Rasmas Lūkinas dzīvesstāstā saskatīju daudz līdzību ar savām darba gaitām. Interesanti, cik daudz sakritību ir mūsu dzīvē un kur tās mūs aizved! Bet pats svarīgākais, lai ikviens no mums būtu īstajā vietā un lai darbu darītu ar prieku. Rakstā atspoguļota dakteres spēja apvienot ārsta profesiju ar ikdienu, atrast laiku gan darbam, gan ģimenei. Un liela drosme doties vienai uz Maskavu, lai papildinātu zināšanas, izcilas darbaspējas — gan operēt, gan sarakstīt grāmatu, gan būt par labu pasniedzēju.

Vitamīni hronisku slimību profilaksē liek aizdomāties, vai nelietojam tos lieki, kad nemaz nevajadzētu. Vai ir nozīme noteikt vitamīnu koncentrāciju mūsu organismā? Kādi simptomi ir katra konkrēta vitamīna deficīta gadījumā?

Iesaku izlasīt arī pārējos, manuprāt, ļoti aktuālos rakstus! Lasīšana prātam ir tas pats, kas fiziski vingrinājumi ķermenim!"                                                    

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Astmas un HOPS pārklāšanās sindroms

Astma un hroniska obstruktīva plaušu slimība (HOPS) ir sen zināmas un daudz pētītas obstruktīvas elpceļu slimības. Aptuveni viens no 12 cilvēkiem pasaulē slimo ar astmu vai HOPS, šo slimību heterogenitāte un pārklāšanās klīniskajā praksē ir realitāte.

A. Saliņa, D. Žentiņa

Presbiopija. Vai iespējams ārstēt farmakoloģiski?

Presbiopija jeb vecuma tālredzība saistīta ar akomodācijas spēju samazināšanos, tāpēc traucēta acs spēja uz tīklenes fokusēt attēlus tuvumā. Saskaņā ar starptautisko slimību klasifikāciju (SSK–10) presbiopija (presby — vecs; opis — redze) pieder refrakcijas un akomodācijas traucējumu klasei (H 52.4).

I. Solomatins

Vitamīni hronisku slimību profilaksē

Vitamīni ir normālai vielmaiņai svarīgas organiskas vielas. Tā kā cilvēka organisms tos nespēj sintezēt (izņemot D vitamīnu), tie jāuzņem ar uzturu, lai uzturētu normālu metabolisma funkciju. Rietumvalstīs vitamīnu nepietiekamība ir vēl izteiktāka, nekā pieņemts uzskatīt, īpaši vecākiem pacientiem.

L. Āva, S. Weidauer

Osteoartrīta pārvaldība. Farmakoloģiskās ārstēšanas iespējas

Osteoartrīts ir visbiežākā locītavu slimība, kas skar 10—12 % pieaugušo populācijas; paredz, ka nākamajās desmitgadēs izplatība pieaugs par 50 %. Slimībai raksturīga locītavas skrimšļa noārdīšanās, zemas pakāpes sinoviāls iekaisums un hipertrofiskas izmaiņas kaulos. Literatūras apskatā aplūkotas farmakoloģiskās ārstēšanas iespējas.

I. Buliņa, I. Stoma

Uz mežu pēc endorfīniem: Pēteris Stradiņš, Paulis Laizāns

Skriešanas botiņas un ritenis viņiem vienmēr ir gatavībā. Lai dotos “paņemt” kontrolpunktus orientēšanās sacensībās vai rogainingā vai izpildītu uzdevumus un pieveiktu dažādus posmus piedzīvojumu sacensībās, vai noskrietu pusmaratonu. Balvā? Endorfīni un labi pavadīts laiks. Un vēl — Latvijas mežus viņi nemainītu pat pret Maiami!

L. Meķe