ASV par 60% pieaudzis bērnu un pusaudžu skaits ar galvas traumām, kuri meklē ārstu palīdzību

Uzņemšanas nodaļu apmeklējumi saistībā ar galvas traumām, tai skaitā smadzeņu satricinājumiem, kas gūtas sporta vai brīvā laika aktivitāšu rezultātā starp bērniem un pusaudžiem ir pieauguši par 60% pēdējās desmitgades laikā, ziņo Slimību kontroles un profilakses centrs (Centers for Disease Control and Prevention; CDC). 

Galvas smadzeņu traumu skaits ir pieaudzis no 153 375 gadījumiem 2001.gadā līdz 248 418 gadījumiem 2009.gadā. Riteņbraukšana, futbols, rotaļas spēļu laukumos, basketbols un amerikāņu futbols ir biežāk sastopamās aktivitātes, kurās tiek gūtas galvas traumas.

Linda C. Degutis, CDC Traumu profilakse un kontroles nacionālā centra vadītāja saka, ka: „mēs ticam, ka viens no iemesliem tik straujam neatliekamās nodaļas apmeklējumu skaita pieaugumam starp bērniem un pusaudžiem ir rezultāts tam, ka palielinās vecāku un treneru zināšanas, kā arī visas sabiedrības informētība par to, ka pēc galvas traumām cietušais ir jāparāda veselības aprūpes profesionāļiem.”

Astoņu gadu periodā apmēram 173 285 bērni un pusaudži (no dzimšanas brīža līdz 19 gadu vecumam) katru gadu tiek ārstēti ASV slimnīcu neatliekamās palīdzības nodaļās saistībā ar galvas traumām, kas gūtas sporta un atpūtas laikā.

Neatliekamās uzņemšanas nodaļas apmeklējumi saistīti ar sporta un atpūtas laikā gūtām galvas traumām variē atšķirībā no vecuma grupām un dzimuma:

  • 71% no visiem apmeklētājiem ir vīrieši;
  •  70,5% ir vecumā no 10 līdz 19 gadiem;
  •  bērni vecumā no dzimšanas līdz 9 gadu vecumam visbiežāk traumas gūst rotaļu laukumos vai braucot ar velosipēdu.

Dati par pacientiem vecumā no 10 līdz 19 gadiem arī atšķiras pēc aktivitātes veida un dzimuma. Puišiem traumas biežāk gadās spēlējot futbolu vai braucot ar velosipēdu, savukārt meitenes biežāk traumas gūst spēlējot amerikāņu futbolu, basketbolu vai braucot ar velosipēdu.

Pētnieki atklāja, ka jauniem sportistiem ar galvas traumām ir garāks atveseļošanās laiks un lielāks risks, ka būs nopietnāks iznākums, salīdzinot ar pieaugušajiem. Galvas traumu simptomi var variēt no ļoti viegliem, līdz pat nopietniem, dzīvību apdraudošiem stāvokļiem un traucējumiem, kas var saglabāties visu atlikušo mūžu: atmiņas traucējumi, uzvedības, mācīšanās un/ vai emocionāli traucējumi.

Precīza diagnostika, pārvaldība un izglītošana ir kritiski nepieciešama, lai jaunie sportisti ar galvas traumām ātri un pilnībā atveseļotos.

Pēdējos 10 gadus, CDC darbinieki izglīto sabiedrību par profilakses pasākumiem un rīcību traumu gadījumos un cer, ka šie pasākumi ir paaugstinājuši sabiedrības izglītotības līmeni un traumas gadījumā cietušais tiek nogādāts ārstniecības iestādē.

Ja interesē vairāk par galvas traumām, lasiet dr.Kera rakstu "Galvas smadzeņu trauma" un dr.Vestermanes rakstu "Viegla galvas smadzeņu trauma un personības izmaiņas". 

Uz augšu ↑