← Atpakaļ

Perifēro artēriju slimība

Perifēro artēriju slimība (PAS) ir bieža slimība. Daļai pacientu ar PAS nav nekādu simptomu, savukārt daļai ir sāpes kājās staigāšanas laikā, šīs sāpes parasti pāriet pēc pāris atpūtas minūtēm. Slimības biežums cieši saistīts ar vecumu: PAS sastopamība ir 2,5% pieaugušo pirms 60 gadu vecuma, 8,3% 60–69 gadu vecumā un 19% cilvēku pēc 70 gadu vecuma. Vīriešiem simptomus novēro agrāk nekā sievietēm. Varbūtību, ka attīstīsies PAS, palielina šādi faktori: smēķēšana, cukura diabēts, augsts asinsspiediens un augsts holesterīna līmenis. PAS lielākoties ārstē ar medikamentiem un dzīvesveida korekciju.


Perifēro artēriju slimības izplatība un riska faktori

Apakšējo ekstremitāšu perifēro artēriju slimība ir trešajā vietā (aiz koronāro artēriju slimības un insulta) aterosklerotisko sirds-asinsvadu slimību saslimstības struktūrā. Pētījumā perifēro artēriju slimības izplatību salīdzināja valstīs ar augstu un vidēju/zemu ienākumu līmeni, izvērtēja riska faktorus iedzīvotājiem dažādos reģionos.

Metodes

Tika veikta sistemātiska literatūras analīze par perifēro artēriju slimības izplatību, perifēro artēriju slimība tika definēta kā potītes brahiālais indekss zemāks vai vienāds ar 0,90. Lai noteiktu vecuma un dzimuma specifisko izplatības…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti