← Atpakaļ

Iesnas un klepus- zināmais nezināmajā

Sumeraga G. | 2016. gada 10. janvāris

Ņemot vērā nosaukumu – saaukstēšanās –, skaidrs, ka slimībai ir kāds sakars ar aukstumu, tomēr tas tā nav. Iemesls saaukstēšanās slimībām ir respiratorie vīrusi. Vīrusi nepārtraukti ir mums apkārt un arī mūsu elpceļos, protams, aukstajās sezonās- ziema, rudens, pavasaris, to koncentrācija ap mums ir lielāka.  


Elpceļu anatomija un saaukstēšanās

Elpceļi sākas ar deguna dobumu un beidzas līdz ar sīkajām bronhiolām, plaušu audiem. Katram respiratorājam vīrusam ir kāda “īpaši iemīļota” lokalizācija – deguna vai rīkles gļotāda, balsene vai bronhi. Tomēr visbiežāk respiratoro vīrusu replikācija notiek aizdegunē.

Galvenais gļotādas aizsardzības mehānisms: gļotas+skropstiņu kustības, proti, pilnvērtīga skropstiņu kustība vajadzīga, lai notiktu gļotu transports un izvade (mukocillārā klīrence).

Kas notiek respiratoro vīrusu invāzijas laikā? Uz kādu brīdi mazinoties mukociliārajai klīrencei – nosalstot, aukstas kājas, lietus –, vīrusi var…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti