Atklāts ādas novecošanās iemesls

Doctus . | 2016. gada 29. februāris

Zinātnieki no Ņūkāstlas Universitātes (Lielbritānijā) atklājuši metabolisku enzīmu cilvēka ādas šūnās, kura aktivitāte samazinās, novecojot.

Pētījumā noskaidrots, ka vecākā ādā ir ievērojami zemāka mitohondriju kompleksa II aktivitāte. Šis atklājums nostāda zinātniekus soli tuvāk spēcīga ādas pret-novecošanās līdzekļa, kosmētisko produktu izstrādē, kas varētu enzīma aktivitāti stimulēt un tā nemazinātos ar vecumu.

Šis atklājums arī sniedz iespēju izprast arī citu orgānu novecošanos, kas, savukārt, radītu iespēju vairāku ar vecumu saistītu slimību attīstības aizkavēšanai (arī onkoloģisko slimību aizkavēšanai).

Novecojot, šūnās mazinās enerģijas līmenis, pieaug brīvo radikāļu daudzums tajās. Ādā šo procesu var skaidri redzēt – tas izpaužas kā krunkas, krokas, ādas turgora samazināšanās.

Mitohondriju kompleksa II aktivitāti mērīja 27 donoru (vecumā no 6 - 72 gadiem) ādas fragmentos. Ādas fragmentus izvēlējās no saulei nepieejamām vietām, lai rezultātus neietekmētu saules radītā ādas novecošanās.

Izmeklējot donoru ādas fragmentus, noskaidroja, ka kompleksa II aktivitāte ievērojami samazinājās, pieaugot cilvēka vecumam, kā arī tā aktivitāte bija zemāka ādas dziļākajos slāņos nekā virspusējās ādas šūnās.

Plašāk par pētījumu: Amy Bowman, Mark A. Birch-Machin. Age-Dependent Decrease of Mitochondrial Complex II Activity in Human Skin Fibroblasts. Journal of Investigative Dermatology, 2016.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Par ādas reģenerācijas iespējām pēc sauļošanās sezonas

  Lielākajai daļai cilvēku ādā pēc sauļošanās sezonas paliek saules “pēdas”, kas ziemas periodā var izzust, bet citiem palikt ilgstoši un pat progresēt ar katru nākamo insolācijas periodu. Arī saules iedarbība ir tūlītēja (saules apdegums), vēlīna (saules iedegums) un kumulatīva (saules radītas hroniskas izmaiņas ādā). Kumulatīvā darbība izskaidrojama ar UV starojuma “krāšanos” dzīves laikā ar katru UV starojuma ekspozīcijas epizodi. Līdz ar sezonas slēgšanos mēs apkopojam sauļošanās izraisītās ādas izmaiņas un tās reģenerācijas iespējas, iedziļinoties ādas aizsargspējās un atjaunošanās pamatprincipos. Lasīt visu

 • Atopiskais dermatīts. Aktuālie jautājumi un mīti

  Diagnoze “atopiskais dermatīts” alergologa kabinetā izskan ļoti bieži. Varētu pat teikt, ka pacienti ar atopisko dermatītu (AD) ir lielākā daļa no visiem pacientiem konsultatīvā poliklīnikā pie bērnu alergologa. Nereti šiem pacientiem jāvelta daudz laika, jo ārsta uzdevums ir izskaidrot slimības būtību, gaitu, iemeslus, profilaksi, un pie katra punkta var aizkavēties ļoti ilgi. Lasīt visu

 • Tetovējumi. Riski un komplikācijas

  Termins “tetovēšana” radies no taitiešu vārda “tattau”, un process apzīmē permanentu jeb paliekošu pigmenta granulu ievadīšanu ādā. [10] Tetovēšana izsenis izmantota reliģiskiem, estētiskiem, sociāliem un kulturāliem mērķiem, [20] mūsdienās tie kļuvuši par popkultūras fenomenu — pētījumos ASV vismaz viens tetovējums ir 24 % respondentu, [24] Eiropā vidēji 12 % no populācijas. [33] Lasīt visu

 • Insektu izraisītas dermatozes. Klīniskais raksturojums

  Dabā mīt daudz dažādu insektu, kas īpaši pavasara un vasaras periodā kož un dzeļ cilvēka ādā. Parasti šo kodumu radītais iekaisums ir neliels un ātri izzūd. Taču ir insekti, kuru kodums izraisa klīniski nozīmīgu ādas reakciju vai kuri izplata slimības. Insekta koduma klīniskās pazīmes atkarīgas gan no insekta sugas un pacienta organisma reakcijas, gan arī no sekundāriem faktoriem, piemēram, ja attīstās komplikācijas ar strutainu infekciju. Lasīt visu