Atklāts ādas novecošanās iemesls

Doctus . | 2016. gada 29. februāris

Zinātnieki no Ņūkāstlas Universitātes (Lielbritānijā) atklājuši metabolisku enzīmu cilvēka ādas šūnās, kura aktivitāte samazinās, novecojot.

Pētījumā noskaidrots, ka vecākā ādā ir ievērojami zemāka mitohondriju kompleksa II aktivitāte. Šis atklājums nostāda zinātniekus soli tuvāk spēcīga ādas pret-novecošanās līdzekļa, kosmētisko produktu izstrādē, kas varētu enzīma aktivitāti stimulēt un tā nemazinātos ar vecumu.

Šis atklājums arī sniedz iespēju izprast arī citu orgānu novecošanos, kas, savukārt, radītu iespēju vairāku ar vecumu saistītu slimību attīstības aizkavēšanai (arī onkoloģisko slimību aizkavēšanai).

Novecojot, šūnās mazinās enerģijas līmenis, pieaug brīvo radikāļu daudzums tajās. Ādā šo procesu var skaidri redzēt – tas izpaužas kā krunkas, krokas, ādas turgora samazināšanās.

Mitohondriju kompleksa II aktivitāti mērīja 27 donoru (vecumā no 6 - 72 gadiem) ādas fragmentos. Ādas fragmentus izvēlējās no saulei nepieejamām vietām, lai rezultātus neietekmētu saules radītā ādas novecošanās.

Izmeklējot donoru ādas fragmentus, noskaidroja, ka kompleksa II aktivitāte ievērojami samazinājās, pieaugot cilvēka vecumam, kā arī tā aktivitāte bija zemāka ādas dziļākajos slāņos nekā virspusējās ādas šūnās.

Plašāk par pētījumu: Amy Bowman, Mark A. Birch-Machin. Age-Dependent Decrease of Mitochondrial Complex II Activity in Human Skin Fibroblasts. Journal of Investigative Dermatology, 2016.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Par ādas reģenerācijas iespējām pēc sauļošanās sezonas

  Lielākajai daļai cilvēku ādā pēc sauļošanās sezonas paliek saules “pēdas”, kas ziemas periodā var izzust, bet citiem palikt ilgstoši un pat progresēt ar katru nākamo insolācijas periodu. Arī saules iedarbība ir tūlītēja (saules apdegums), vēlīna (saules iedegums) un kumulatīva (saules radītas hroniskas izmaiņas ādā). Kumulatīvā darbība izskaidrojama ar UV starojuma “krāšanos” dzīves laikā ar katru UV starojuma ekspozīcijas epizodi. Līdz ar sezonas slēgšanos mēs apkopojam sauļošanās izraisītās ādas izmaiņas un tās reģenerācijas iespējas, iedziļinoties ādas aizsargspējās un atjaunošanās pamatprincipos. Lasīt visu

 • Melasma. Iemesli, profilakse un ārstēšana

  Melasma (saukta arī par hloazmu, “grūtnieču masku”) ir hroniska, recidivējoša, iegūta hiperpigmentācija epidermā un dermā, rodoties melanīna depozītiem, ko rada hiperreaktīvi melanocīti (bez hiperplāzijas). Tā biežāk sastopama sievietēm, īpaši reproduktīvajā vecumā, ķermeņa vietās, kas visvairāk pakļautas saules iedarbībai, piemēram, uz sejas. [1] Lasīt visu

 • Ādas īpatnības ziemā. Sausas ādas kopšana

  Āda ir cilvēka orgāns, kas nepārtraukti pakļauts ārējās vides faktoru ietekmei. Mūsu āda darbojas kā biosensors, reaģējot uz izmaiņām apkārtējā vidē, ar mērķi uzturēt organisma homeostāzi. Vides apstākļi ādas stāvokli var iespaidot gan pozitīvā, gan negatīvā veidā: ietekmējot ādas integritāti un traucējot barjerfunkciju. Vesela epidermas barjera ir atslēga uz veselīgu ādu. [1—3] Lasīt visu

 • Atopiskais dermatīts. Aktuālie jautājumi un mīti

  Diagnoze “atopiskais dermatīts” alergologa kabinetā izskan ļoti bieži. Varētu pat teikt, ka pacienti ar atopisko dermatītu (AD) ir lielākā daļa no visiem pacientiem konsultatīvā poliklīnikā pie bērnu alergologa. Nereti šiem pacientiem jāvelta daudz laika, jo ārsta uzdevums ir izskaidrot slimības būtību, gaitu, iemeslus, profilaksi, un pie katra punkta var aizkavēties ļoti ilgi. Lasīt visu