Fiziskās aktivitātes gados veciem pacientiem un pārvietošanās spējas

Doctus . | 2017. gada 9. februāris

Gados veciem cilvēkiem, kuri regulāri vingro, ir mazāka iespējamība, ka būs nopietnas pārvietošanās problēmas. Secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā Journal of the American Geriatrics Society.

ASV gandrīz katram ceturtajam pieaugušajam pēc 65 gadu vecuma ir grūtības staigāt vai kāpt pa kāpnēm; un 3,4 miljoniem vecu cilvēku ir grūtības parūpēties pašiem par sevi, piemēram, apģērbties, nomazgāties. Novecojot šīs grūtības var ietekmēt labsajūtu un spēju dzīvot neatkarīgi. 

Balstoties zināšanās, ka fiziskās aktivitātes pozitīvi ietekmē arī gados vecus cilvēkus, pētnieki izvirzīja hipotēzi, ka fiziskās aktivitātes var pasargāt no vai aizkavēt nespējas attīstību, tādejādi ilgstošāk saglabājot personas neatkarību no apkārtējiem.

Pētījumā iekļāva 1635 pieaugušos vecumā no 70 līdz 89 gadiem, kuriem bija augsts risks kļūt fiziski nespējīgiem. Pētījuma sākumā dalībnieki spēja noiet apmēram piecus kvartālus (ceturto daļu no jūdzes) bez palīdzības. Visus dalībniekus iedalīja divās grupās. Vienas grupas dalībnieki regulāri trenējās. Papildus ikdienas 30 minūšu pastaigai viņi veica līdzsvara un muskuļus stiprinošus vingrinājumus. 

Otra grupa apmeklēja iknedēļas seminārus 26 nedēļas. Semināros sniedza informāciju par veselības aprūpes sistēmas pieejamību, drošību ceļojot, iespēju veikt skrīninga izmeklējumus, kā arī resursus, kur meklēt informāciju par veselību un uzturu. Semināru vadītāji novadīja arī 5 - 10 minūšu stiepšanās vai lokanības vingrinājumus.

Visiem pētījuma dalībniekiem veica nespējas testu pētījuma sākumā, 6, 12, 24 un 36 mēnešus pēc pētījuma uzsākšanas.

Pētnieki ziņoja, ka abu grupu dalībniekiem bija vienāds nespējas līmenis pētījuma beigās, tomēr cilvēkiem, kuri bija fizisko aktivitāšu grupā bija zemāks nopietnu pārvietošanās problēmu līmenis, nekā cilvēkiem, kuri apmeklēja seminārus.

 

AVOTS: Todd M. Manini, Daniel P. Beavers, Marco Pahor, Jack M. Guralnik, Bonnie Spring, Timothy S. Church, Abby C. King, Sara C. Folta, Nancy W. Glynn, Anthony P. Marsh, Thomas M. Gill. Effect of Physical Activity on Self-Reported Disability in Older Adults: Results from the LIFE Study. Journal of the American Geriatrics Society, 2017

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu