Apstiprināta saistība starp gripu un akūtu miokarda infarktu

Doctus . | 2018. gada 29. janvāris

Pirmo septiņu dienu laikā pēc laboratoriski apstiprināta gripas gadījuma seškārtīgi palielinās iespējamība, ka attīstīsies  akūts miokarda infarkts, secināts pētījumā.

Akūtu miokarda infarktu var ierosināt akūta respiratora infekcija. Iepriekš veiktos pētījumos jau pierādīts, ka pastāv saistība starp gripu un akūtu miokarda infarktu, tomēr šajos pētījumos netika veikti specifiski gripas mērījumi vai pētījumos bija konstatētas nopietnas novirzes. Šajā pētījumā novērtēja saistību starp laboratoriski apstiprinātu gripu un akūtu miokarda infarktu.

Pētījumā kā „riska intervāls” tika definētas pirmās 7 dienas pēc gripas laboratoriskas apstiprināšanas un „kontroles intervāls” – viens gads pirms un viens gads pēc riska intervāla.

Tika identificētias 364 akūta miokarda infarkta hospitalizācijas vienu gadu pirms un vienu gadu pēc laboratoriski apstiprinātas gripas. No tām 20 (20 hospitalizācijas nedēļā) tika konstatētas riska intervālā un 344 (3,3 hospitalizācijas nedēļā) tika konstatētas kontroles intervālā. Incidences attiecība akūta miokarda infarktam riska intervālā pret kontroles intervālu bija 6,05 (95 % TI [3,86 – 9,5]). Pēc septītās dienas netika konstatēts miokarda infarkta incidences pieaugums. Incidences attiecība akūtam miokarda infarktam 7 dienu laikā pēc B gripas, A gripas, respiratori sincitālā vīrusa un citiem vīrusiem bija attiecīgi 10,11 (95 % TI [4,37 – 23,38]), 5,17 (95 % TI [3,02 – 8,84]), 3,51 (95 % TI [1,11 – 11,12]) un 2,77 (95 % TI [1,23 – 6,24]).

Pētnieki secināja, ka pastāv statistiski ticama saistība starp respiratorām infekcijām, īpaši gripu, un akūtu miokarda infarktu.  

AVOTS: Kwong JC, Schwartz KL, Campitelli MA, et al. Acute Myocardial Infarction after Laboratory-Confirmed Influenza Infection. New England Journal of Medicine, 2018.

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu