Regulāra aspirīna lietošana dubulto melanomas risku vīriešiem

Doctus . | 2018. gada 7. maijs

Vīriešiem, kuri lieto aspirīnu vienu reizi dienā, ir gandrīz divreiz lielāks melanomas attīstības risks nekā vīriešiem, kuri nelieto aspirīnu regulāri, secināts pētījumā. Sieviešu populācijā šāda saistība netika konstatēta.

Gan ārstiem, gan pacientiem jābūt informētiem par saistību starp bieži lietoto aspirīnu un melanomas attīstības risku. Pacienti ir jāizglīto par saules ekspozīciju, par nepieciešamību izvairīties no sauļošanās un par ādas pārbaudēm pie dermatologa, īpaši, ja personai ir augsts ādas vēža attīstības risks. Pētnieki gan norāda, ka šī atklātā saistība nenozīmē, ka vīriešiem būtu jāpārtrauc aspirīna lietošana. Gandrīz puse no cilvēkiem pēc 65 gadu vecuma lieto aspirīnu katru dienu.

Pētnieki bija pārsteigti par šo atklājumu, jo ir pētījumi, kuros pierādīts, ka aspirīna lietošana mazina kuņģa, zarnu, priekšdziedzera un krūts vēža risku.

Pētnieki saistību starp aspirīna lietošanu un melanomas risku vīriešiem skaidro ar to, ka iespējams vīriešiem ir zemāks protektīvo enzīmu, piemēram, superoksīda dismutāze un katalāze, daudzums nekā sievietēm. Zemāks protektīvo enzīmu līmenis rezultējas augstākā oksidatīvā šūnu bojājumā vīriešiem, kas paaugstina melanomas attīstības risku.

Pētījumā iekļāva gandrīz 200 000 pacientu vecumā 18 – 89 gadi, kuriem anamnēzē nebija melanomas, visus dalībniekus novēroja vismaz 5 gadus.

Aspirīna lietotāju grupā iekļāva tos, kuri vismaz gadu lietoja aspirīnu katru dienu (81 vai 325 mg). No kopumā pētījumā iekļautajiem 195 140 pacientiem 1187 lietoja aspirīnu regulāri, no tiem 26 (2,19 %) novērošanas laikā konstatēja melanomu, savukārt kontroles grupā melanomu konstatēja 1676 (0,86 %) pacientiem. Sadalot grupas pa dzimumiem, secināja, ka vīriešiem, kuri lieto aspirīnu regulāri, ir gandrīz divas reizes lielāks melanomas attīstības risks (RR=1,83), salīdzinot ar vīriešiem kontroles grupā.

  

AVOTS: Orrell KA, Cices AD, Guido N, et al. Malignant melanoma associated with chronic once daily aspirin exposure in males: a large, single-center, urban, U.S. patient population cohort study from the Research on Adverse Drug events And Reports (RADAR) project. Journal of the American Academy of Dermatology, 2018

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu