PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Divu dienu pieredze Via Vitalité

Divu dienu pieredze <em>Via Vitalité</em>
Via Vitalité
Braucot pa Liepājas šoseju un nogriežoties virzienā uz Aizputi (175 km attālumā no Rīgas) nonākam pie Via Vitalité vārtiem. Aiz tiem – 180 hektāru “pilsētiņa” (kā paši saimnieki smaidot saka – katram viesim trīs hektāri, te var uzņemt līdz 60 cilvēkiem), baseins, sauna, sporta un trenažieru zāle, spa procedūras, iespēja makšķerēt, vairākas pastaigu takas (līdz 10 km garas), izjādes ar zirgu, briežu dārzs, dietologu izstrādāta ēdienkarte, veselības speciālista konsultācija un individuāli izveidots dienas grafiks. Vieta, kur sākas ceļš uz sakārtotu ķermeni un prātu – sola Via Vitalité izveidotāji. Nu, ko – dodamies pārbaudīt!

Maza vēsturiska atkāpe

Via Vitalité, iepriekš zināma ar nosaukumu Vitalitātes  Akadēmija, savulaik redzēta TV šovos, te svara samazināšanas programmu izgājušas arī vairākas Latvijas slavenības. Ideja par šādu vietu, kas ir slēgta teritorija tālu prom no kārdinājumiem un būtu kā cerība tiem, kas vēlas zaudēt svaru, radās uzņēmējam Borisam Aleksandrovam. Tā astoņu gadu laikā no neliela viesu nama te tapa Monako izmēra pilsētiņa. Covid pandēmija ieviesa izmaiņas, mainījās īpašnieki un arī nosaukums – tagad Via Vitalité pārvalda Tiamo grupa. Arī sākotnējie ļoti striktie uztura principi – Dikāna diēta (savulaik te viesojies pats Pjērs Dikāns!) – ir modificēta par labu mūsdienīgākai pieejai.

Relaksācijas māja Relaksācijas māja
Relaksācijas māja
 

All inclusive princips

Mani sagaida laipna reģistratore, iedodot rokās izdrukātu lapu, kur pa minūtēm sastādīts dienas grafiks: sākot ar rīta rosmi pulksten 8, nūjošanu, ūdens aerobiku, ēdienreižu sadalījumu, kā arī spa procedūrām. Sākotnēji ir apmulsums, kā noorientēties, kur kas notiks, jo teritorija ir gana plaša, taču bažas izrādās liekas, jo te lieliski darbojas savējo princips – viesi (liela daļa ierodas atkārtoti) ir kā liela ģimene, atvērti komunikācijai, nāk klāt un palīdz atrast meklēto vai paskaidro nosacījumus, dod padomus, piemēram, kā pareizi izvēlēties nūjas nodarbībai. 

4* izmitināšana - biznesa numurs 4* izmitināšana - biznesa numurs
4* izmitināšana - biznesa numurs

4* izmitināšana - komforta numurs 4* izmitināšana - komforta numurs
4* izmitināšana - komforta numurs
Svara korekcijas un labsajūtas centrs Via Vitalité darbojas pēc all inclusive principa – 4* izmitināšana, ēdināšana piecas reizes dienā, fiziskās aktivitātes, sejas, ķermeņa un ūdens procedūras, kā arī saunas un baseina apmeklējums iekļauts cenā. Pašam atliek vien piedalīties un darboties.

Veselības monitorings ar bioimpedances metodi

Pārskatot pirmās dienas grafiku, ieraugu, ka iekļauta veselības speciālista konsultācija – svara korekcijas un labsajūtas centrā Via Vitalité strādā divas sertificētas fizioterapeites. Klienta uzturēšanās Via Vitalité sākas ar tikšanos ar fizioterapeiti. Sākot un beidzot programmu, klientu nosver uz bioimpedances svariem, izvaicā par vispārējo veselības stāvokli.

Klienta uzturēšanās Via Vitalité sākas ar tikšanos ar fizioterapeiti Klienta uzturēšanās Via Vitalité sākas ar tikšanos ar fizioterapeiti
Klienta uzturēšanās Via Vitalité sākas ar tikšanos ar fizioterapeiti
Veselības speciālistu – fizioterapeitu – ikviens klients var apmeklēt ne vien pirmajā un pēdējā dienā, bet jebkurā brīdī, kad rodas nepieciešamība.

Via Vitalité vadītāja Maija Atvara uzsver: Via Vitalité nav medicīnas iestāde, te neviens netiek ārstēts. Tas nozīmē, ka klientam jābūt relatīvi veselam, lai varētu pildīt programmas un piedalīties fiziskajās aktivitātēs. Veselības speciālistes nodod informāciju virtuvei, masieriem un treneriem, ja klientam ir kādi ierobežojumi. Cilvēkiem, kuriem ir liekais svars, mēdz būt problēmas ar locītavām, tādējādi fizioterapeita konsultācija ir ļoti noderīga. Ievērojot Via Vitalité programmu nosacījumus, klientiem samazinās asinsspiediens, holesterīna līmenis, atjaunojas locītavu kustību amplitūda, kā arī paātrinās vielmaiņa.

Nelielā konsultācijā veselības speciāliste man izskaidro, ko nozīmē ar bioimpedances metodi iegūtie rādītāji un atbild uz jautājumiem. Sarunā tiek uzsvērts, cik būtiska ir apzinātība – ēdot, kustoties, darbojoties. Arī uz vietas Via Vitalité ir atrodamas mazas norādes uz apzinātību – tiek iedota ūdens pudelīte ar atgādinājumu dzert pietiekami daudz ūdeni (35 ml uz kg ķermeņa svara), ēdot uz gada priekšā ir smilšu pulkstenis ar atgādinājumu – ēst nesteidzoties.

Ja atbrauc uz divām dienām (dienu skaitu var izvēlēties, ekstra programmā ieteicamais dienu skaits ir no 3 līdz 7), protams, brīnumi nenotiks, svars nekusīs, taču divās dienās var sataustīt sevī to kluso “slēdzīti”, impulsu, uzmundrinājumu, ka veselīgs dzīvesveids, pirmkārt, nozīmē, mainīt domāšanu, dienas režīmu, disciplīnu.

Nemanot nostaigāti 10 tūkstoši soļi

Izrādās, šīs vietas idejas autors ar nolūku ēkas – sporta zāli, baseinu, maltīšu vietu un apartamentus dzīvošanai – ierīkojis diezgan atstatus citu no citas.

Ūdens aerobikas nodarbības Ūdens aerobikas nodarbības
Ūdens aerobikas nodarbības

Nodarbības trenažieru zālē Nodarbības trenažieru zālē
Nodarbības trenažieru zālē

Šis tiešām strādā! Pat ja dienā ir tikai viena pastaiga, bez grūtībām var nostaigāt 10 tūkstošus soļu! Ja pievieno garākas pastaigas, nūjošanas nodarbību, tad man tie sanāca jau 20 tūkstoši soļu dienā! Bet vēl jau ir 40 minūšu rīta rosme (ik rītu pulksten 8, sākas ar svēršanos), stundu gara darbošanās trenažieru zālē (spēka un kardio treniņi), nūjošana vai ūdens aerobika.

Izjādes ar zirgiem Izjādes ar zirgiem
Izjādes ar zirgiem

Labsajūta ķermenim

Atkarībā no izvēlētās programmas, dienas grafikā ir iekļautas arī dažādas sejas un ķermeņa procedūras ar daudzpusīgu ietekmi uz visu cilvēka organismu kopumā. Klāsts ļoti plašs: klasiskā ķermeņa un sejas masāža (interesanta pieredze ir sejas masāža ar limfodrenāžas zābakiem kājās), galvas, pēdu masāža līdz slaidinošai pērļu masāžai, detoksa rituālam ķermenim, zaļās kafijas rituālam, ietīšanai aļģēs, ārstnieciskajās dūņās utt. 

Plašs kosmētisko procedūru piedāvājums Plašs kosmētisko procedūru piedāvājums
Plašs kosmētisko procedūru piedāvājums
Pieejamas arī dažādas ūdens procedūras – hidromasāža, Šarko duša, jūras magnija vanna un citas.

Diētas principi

Kāda tad izskatās vienas dienas ēdienkarte Via Vitalité? Lūk, mazs ieskats. Pirmās brokastis – tomātu, gurķu, paprikas salāti ar olu. Otrās brokastis – kefīra glāze ar vienu ēdamkaroti auzu kliju. Pusdienās – kāpostu zupa ar gaļu, launagā – grilēts lasis ar salātiem, bet vakariņās biezpiena sacepums ar ogu mērci. Kopējā dienas kalorāža: 975kcal. Mani bioimpedances rādītāji liecina, ka ikdienā jāuzņem 1300 kcal, bet, ja nāk klāt sportiskās aktivitātes, tad veselības speciāliste teic, ka jāpluso klāt 200 kcal. Tāpēc uz vakaru pēc 20 tūkstošiem nostaigātu soļu, rīta rosmes, nodarbības trenažieru zālē, jūtu zināmu kaloriju iztrūkumu. Un, ja šādi pavadītu nedēļu, nevis divas dienas, drošticami – mērījumi uz svariem rādītu citu ciparu nekā ierodoties.

5 maltītes dienā. To pamatā ir sabalansēts uzturs ar uzsvaru uz olbaltumvielām un lēnajiem ogļhidrātiem, kā arī šķiedrvielām bagātiem produktiem. 5 maltītes dienā. To pamatā ir sabalansēts uzturs ar uzsvaru uz olbaltumvielām un lēnajiem ogļhidrātiem, kā arī šķiedrvielām bagātiem produktiem.
5 maltītes dienā. To pamatā ir sabalansēts uzturs ar uzsvaru uz olbaltumvielām un lēnajiem ogļhidrātiem, kā arī šķiedrvielām bagātiem produktiem.
Via Vitalité vadītāja Maija Atvara stāsta, ka diētu izstrādājis ārsts Eduards Kondratenko (Eduard Kondratenko) no Augsburgas (Vācija), kurš dietoloģijas jomā darbojas jau vairāk nekā 25 gadus. Metodes pamatā ir sabalansēts uzturs ar uzsvaru uz olbaltumvielām (gan dzīvnieku izcelsmes, gan piena, kas ir skābpiena produkti) un lēnajiem ogļhidrātiem, kā arī šķiedrvielām bagātiem produktiem, lai veicinātu vēdera izeju. No ēdienkartes izslēgti saldi ēdieni, tajā skaitā augļi, un trekni produkti, tostarp cūkgaļa, un arī miltu izstrādājumi un produkti ar augstu glikēmisko indeksu. Tāpat netiek lietots alkohols. 

Nepieciešamās kalorijas katram cilvēkam tiek aprēķinātas pēc formulas: cilvēka pamata vielmaiņa mīnus 15% Nepieciešamās kalorijas katram cilvēkam tiek aprēķinātas pēc formulas: cilvēka pamata vielmaiņa mīnus 15%
Nepieciešamās kalorijas katram cilvēkam tiek aprēķinātas pēc formulas: cilvēka pamata vielmaiņa mīnus 15%
Maija Atvara arī norāda, ka klientiem piedāvātas piecas ēdienreizes dienā, lai ēstu bieži pa nelielām porcijām. Viens no galvenajiem noteikumiem – nedrīkst rasties bada sajūta. Nepieciešamās kalorijas katram cilvēkam tiek aprēķinātas pēc formulas: cilvēka pamata vielmaiņa mīnus 15%. Piemēram, ja sievietei pamata vielmaiņa ir ap 1200 kcal, tad dienas norma, ko viņa uzņem ar ēdienu, ir ap 1000 kcal. Vīriešiem, kā likums, pamata vielmaiņa ir ātrāka, līdz ar to arī uzņemto kaloriju daudzums ir lielāks.  

Ar šī gada maiju tiek piedāvāta jauna programma VITALITĀTE, kas vērsta ne tik daudz uz svara samazināšanu, vairāk uz ķermeņa un prāta sakārtošanu. Programmai speciālu ēdienkarti izstrādājusi uztura speciāliste Jeļena Pavlova. Tā balstās uz Low-FODMAP  diētu ar četrām ēdienreizēm dienā (1500 – 1800 kcal). 

Ceļš uz sakārtotu prātu un ķermeni sākas ar mīlestību pret sevi

Doctus viesojās Via Vitalité mediju sadarbības projekta ietvarā, kurā bija uzaicinātas trīs varones, kas piedalījās Via Vitalité eksperimentā – viņām tika dota iespēja pusgada laikā 25 dienas pavadīt Via Vitalité, turpinot ievērot uztura un fiziskās slodzes principus mājās.

Diskusijā varones uzsver, ka šis eksperiments, pirmkārt, viņām iemācījis mīlēt sevi.  

Sigita Keiša - zaudēja 14 kg Sigita Keiša - zaudēja 14 kg
Sigita Keiša - zaudēja 14 kg
Sigita Keiša, kurai ir savs grāmatvedības uzņēmums, šī eksperimenta laikā zaudēja 14 kg. Viņa teic, ka svara korekcijas un labsajūtas centrā Via Vitalité viņa iemācījusies “sakārtot galvu” – ja to izdari, kilogrami rūk paši. Tagad, dodoties biznesa pusdienās, viņa pārdomāti izskata ēdienkarti – tā vienmēr ir mūsu katra paša izvēle, ko ēst, jo vienmēr var dot priekšroku ēdieniem, kas nav tik bagāti ar kalorijām. Bieži, kad atgriežamies no ceļojuma un rādām citiem fotogrāfijas, kā esam atpūtušies all inclusive, priecājamies, ka galdi lūza no ēdiena, taču šis nav stāsts par sevis mīlēšanu – uzsver Sigita Keiša. Sevi mīlēt nozīmē ēst veselīgi, nepārēsties un kustēties.

Sanita Beļajeva zaudēja - 20 kg Sanita Beļajeva zaudēja - 20 kg
Sanita Beļajeva zaudēja - 20 kg
Sanita Beļajeva, kurai ir 36 gadi un kura Via Vitalité eksperimentā zaudēja 20 kg, ir trīs bērnu mamma, strādā novada pašvaldībā. Viņa norāda, ka galvenais ieguvums pēc eksperimenta Via Vitalité: iemācījusies dzīvot kvalitatīvi. Sanitas vaļasprieks ir adīšana, un agrāk, pārnākot no darba, viņa apdarījusi mājas darbus un tad pie TV ekrāna nodevusies savam vaļaspriekam. Kad Via Vitalité speciālisti parādījuši, kā savu dienu plānot pēc noteikta grafika, pēkšņi ieraudzījusi, cik daudz laika iztērējusi vienkārši sēžot telefonā, lai tā vietā izietu 5 km pastaigā vai aizbrauktu uz treniņu.

Ilona Utināne, zaudēja 24 kg Ilona Utināne, zaudēja 24 kg
Ilona Utināne, zaudēja 24 kg
Ilona Utināne, kura ir picērijas direktore un Via Vitalité zaudējusi 23 kg, atzīst, ka viņas dzīvē iepriekš bijis krietni par daudz ēdiena un par maz kustību. Arī viņas vaļasprieks ir bez fiziskām kustībām – tamborēšana. Viņa uzsver, ka sevis mīlēšana nav stāsts par to, kā apēst kādu saldumu vai skatīties seriālu naktī ar vīna glāzi rokā. Tagad viņa ir mainījusi savu dienas ritmu, gulēt dodas pulksten 10 vakarā un ceļas 5:30. Dienu sāk ar rīta rosmi, pastaigu, ūdens dzeršanu. Viņa ir pārliecināta: kad mainām dzīvesveidu un ikdienas rutīnu, mainās arī svars. Mīlēt sevi – tas ir par disciplīnu, par miegu un atpūtu.

Vairāk par Via Vitalité programmām skatīt šeit

Instagram: @via.vitalite

Facebook.com/viavitalite

Sadarbības raksti
Autori
D. Ričika
Tēmas
Publicēts:
31.05.2024.