PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

KĀRLIS RĀCENIS: Ar jauno ārstu entuziasmu Covid nodaļā

B. Vahere
Dr. Kārlis Rācenis K. Rāceņa arhīvs/Doctus
KĀRLIS RĀCENIS, internists, nefroloģijas rezidents, ir PSKUS 80. karantīnas nodaļas virsārsts. Stāsta, ka nodaļā ir psiholoģiskā atbalsta grupa, ko darbā ar Covid–19 pacientiem iesaistītajiem mediķiem nodrošina psihiatre Liene Sīle. Tā ļoti palīdz. Tāpat kā sarunas ar kolēģiem.

Mediķu pietiek, bet viņi izdeg

Nodaļā, kurā es strādāju, janvāra vidū bija 58 pacienti. Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centrā ir vēl viena nodaļa ar 50 vietām. Cilvēkresursi ir nodrošināti, netrūkst ne ārstu, ne medicīnas māsu, ne viņu palīgu.

Bet salīdzinoši augstā mirstība (20—30 %), grūti prognozējamā slimības gaita, nepārtrauktā spriedze, pārdomas par to, cik ilgi vēl šī neapskaužamā situācija turpināsies, — tas viss veicina mediķu izdegšanu.

Nodaļā ir psiholoģiskā atbalsta grupa, ko darbā ar Covid–19 pacientiem iesaistītajiem mediķiem nodrošina psihiatre Liene Sīle. Tā ļoti palīdz. Tāpat kā sarunas ar kolēģiem, ar kuriem saprotamies no pusvārdiem.

Ar jaunu cilvēku entuziasmu šo krīzi pārvarēsim

Neizpratni rada sabiedrības attieksme.

Reizēm atliek ārstam pateikt kādu vārdu un pār viņu veļas tik daudz negāciju! Tiek apspriests katrs no konteksta izrautais vārds. Tāpēc daudzi mediķi negrib sniegt intervijas un rakstīt sociālajos tīklos. Jā, protams, lielā mērā to visu izraisa arī bailes. Visi dzīvojam kā uz adatām.

Slimība ir neprognozējama, tuviniekiem reizēm šķiet, ka ārsti kaut ko palaiduši garām vai izdarījuši nepareizi. Taču darām visu to pašu, ko ārsti citās pasaules valstīs. Kā mediķi saprotam, ka piederīgajiem ir milzīgas dusmas, ja tuvinieka aiziešana bijusi pēkšņa un negaidīta. Pirmie, kas ar šīm dusmām sastopas visbiežāk, ir mediķi.

Arī mums, ārstiem, nav viegli pieņemt skarbo patiesību, jo ir situācijas, kuras ietekmēt nav mūsu varā. Taču vienlaikus šķiet, ka ar jaunu cilvēku entuziasmu mēs šo krīzi pārvarēsim!

Kā runāt ar skeptiķiem?

Mierīgi, ieturēti, bez dusmām un naida, skaidrojot. Jā, arī uzklausot dažādas muļķības un no zinātniskām atziņām stipri tālus spriedumus. Taču, manuprāt, visefektīvāk uzrunā cilvēki, kuri agrāk publiski pauduši, ka viņus Covid–19 neskar, bet domas radikāli mainījuši pēc tam, kad paši vai viņu tuvinieki pārslimojuši Covid–19.

Smagākajos gadījumos ar slimības izraisītajām sekām diemžēl būs jāsadzīvo visu turpmāko mūžu, pacientam paliekot pneimonologu, kardiologu, nefrologu, endokrinologu un daudzu citu ārstu redzeslokā. Pēc Covid–19 pārslimošanas reizēm aktivizējas daudzas hroniskās slimības, mēdz attīstīties diabēts.

FOTO: no K. Rāceņa arhīva

Pilnu raksta versiju lasiet Doctus 2021. gada marta numurā

Raksts žurnālā
Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus