PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Sakārtota vide – pacienta līdzestībai

A. Valtere
Sakārtota vide –  pacienta līdzestībai
Pie ieejas slimnīcas ambulatorajā daļā pretim raugās novērošanas kameras vērīgā acs, rindu mašīna piedāvā izvēlēties pakalpojumu. Vestibils gaiši izremontēts. Kopā ar UĢI ZELTIŅU, Bauskas slimnīcas valdes locekli, izstaigājot pārējās slimnīcas ēkas, iespaids paliek nemainīgs – palātas, gaiteņi, slimnīcas teritorija glīta, atturīga. Pēc ciemošanās kristalizējas būtiskākais slimnīcas vadmotīvs: sakārtota vide slimniekam rada drošību un ticību, ka arī medicīniskā palīdzība būs sakārtota un pacients ātrāk izveseļosies.

No bankrota draudiem līdz stabilam pamatam

2002. gadā slimnīca bija bankrota priekšā, sociālā nodokļa parāds, telpas un tehnoloģijas bēdīgā stāvoklī. Toreiz par slimnīcas vadītāju kļuva anestezioloģijas nodaļas vadītājs dr. Uģis Zeltiņš. Tagad tā laika izvēli viņš raksturo savas profesijas terminoloģijā: "Slimnīca bija jāreanimē, bet reanimatoloģija ir mana specialitāte, un es uzņēmos veikt šo dabu. Bauskas slimnīca ir mana vienīgā darbavieta kopš institūta beigšanas."

Dzemdību nodaļas gaiteņa griestos iekārts galvenais notikumu vaininieks Dzemdību nodaļas gaiteņa griestos iekārts galvenais notikumu vaininieks
Dzemdību nodaļas gaiteņa griestos iekārts galvenais notikumu vaininieks

"Pirmais gads bija - ah!" stāstu turpina U. Zeltiņš. "Grūti gāja, bet tikām vaļā no parādiem, atelpojāmies un sākām sakārtot slimnīcu." Prioritāte bija staru diagnostika, pēc tam sakārtota intensīvās terapijas nodaļa, operāciju zāles un dzemdību zāles. Uzņemšana no divām mazām telpām pārtapusi veselā nodaļā. Soli pa solim izremontētas arī pārējās nodaļas. "Darbinieki, protams, vēlas stādāt jaunās, skaistās telpās, taču vaicāja, kāpēc naudiņu, kas aiziet remontiem, nevarētu izmaksāt algās," stāsta slimnīcas vadītājs.

Daudzas labas pārmaiņas notikušas 2006. un 2007. gadā, kad saņemtas valsts investīcijas. Ik gadu ir atbalsts arī no Bauskas pilsētas un rajona pašvaldībām.

Lai gan Eiropas projektu nauda līdz Bauskas slimnīcai nav nonākusi, logi, jumti ir nomainīti. Ieguldīts arī datorizācijā. Nodaļās ir datori, datorizēta slimnieku reģistrācija, slimību vēstures un izraksti. Arī staru diagnostikas dati ir digitalizēti. Jautāts, kā ar informāciju tehnoloģiju apgūšanu sokas mediķiem, Uģis Zeltiņš pārliecinoši pauž savu nostāju: "Arī vecākās paaudzes ārstiem jāpiemērojas, jāiet līdzi laikam. Kad nāk jaunais, ir nedrošība, jādara pakāpeniski, tad visu ko var mainīt." Staru diagnostikas nodaļā to vēlāk apstiprina ārste-diagnoste SANDRA DRUVIŅA: "Ja grib strādāt, jāmācās. Strādāju kopš 1984. gada, vienpadsmit gadu nostrādāju par iecirkņa pediatri, tad pārkvalificējos par radioloģi un atnācu strādāt uz Bausku. Neesmu nožēlojusi, darbs interesants, divu vienādu pacientu nav."

Veikli klikšķinot ar peli, dr. Sandra Druviņa rāda digitalizācijas iespējas Veikli klikšķinot ar peli, dr. Sandra Druviņa rāda digitalizācijas iespējas
Veikli klikšķinot ar peli, dr. Sandra Druviņa rāda digitalizācijas iespējas

 Darba dunas garša

Bauskas slimnīcas noslogojumu rada arī lielais Via Baltica ceļš, jo starp Rīgu un robežu tā ir vienīgā slimnīca, kas var ātri reaģēt neatliekamos gadījumos.

Lai risinātu slimnīcas kvotu pārstrādi, va sarās daļēji tiek slēgtas nodaļas un atceltas plāna operācijas, darbinieki var doties atvaļinājumā, slimnīcai nav jāmaksā par aizvietošanu, bet rudenī viss atgriežas ierastajās sliedēs.

Bauskas slimnīca ir lielākā pilsētas siltuma patērētāja: "Ja mēs no pilsētas siltuma atsakāmies, tad siltumtīkli bankrotē. Viens pašvaldības uzņēmums balsta otru pašvaldības uzņēmumu," stāsta Uģis Zeltiņš. Savukārt ēdināšanas pakalpojumi ir uzticēti firmai, kas piedāvā garšīgāk un lētāk. Slimnīcā ir īpaši bufetnieki, kas ēdienu izdala pacientiem.

Neatkarīgi no iekšējās darba organizācijas galvenais veiksmīgas darbības nosacījums, pēc slimnīcas vadītāja domām, ir sniegt gan ambulatoro, gan stacionāro palīdzību, jo stacionārā daļa vien rada mīnusus.

Rīgas tuvuma dēļ kvalitātes latiņa Bauskas slimnīcai jātur augstu. Tā ir cīņa par pacientiem. Dr. Zeltiņš uzsver īpašo gaisotni: "Šeit cilvēki vairāk vai mazāk ir pazīstami, cits ar citu saistīti. Gribot negribot attieksme ir nedaudz iejūtīgāka. Rīga ir bezpersoniska."

Slimnīcas pacientu skaits pieaug. Iedzīvotāji materiālā ziņā ir noslāņojušies, un nabadzīgajiem veselība atstāta novārtā. Arī ģimenes ārsta pieejamība varētu būt labāka. Pēcpusdienās uzņemšana ir pilna, arī brīvdienās slimnīcā tiek sniegta palīdzība, ko varētu veikt ģimenes ārsts. "Stacionāri un ģimenes ārsti ir ļoti nodalīti, bet vajadzētu strādāt kopā, lai nodaļā liktu tikai tādus slimniekus, kam nepieciešama diennakts ārsta palīdzība."

Uģis Zeltiņš reanimējis slimnīcu un nākotnē raugās stabili Uģis Zeltiņš reanimējis slimnīcu un nākotnē raugās stabili
Uģis Zeltiņš reanimējis slimnīcu un nākotnē raugās stabili

Kolektīva aizņemtā elpa

Personāla novecošanas problēma ir arī Bauskā. Pēdējie no savulaik rīkotajām slimnīcas jauno darbinieku ballītēm ik gadu kļūst senāki. Slimnīca sadarbībā ar pašvaldību piedāvā īres dzīvokļus ārstiem, kas gatavi nākt uz Bausku strādāt. Šobrīd slimnīca labprāt sagaidītu kādu ķirurgu, ginekologu, anesteziologu, internistu, radiologu. Algu līmenis, pēc Uģa Zeltiņa vārdiem, Bauskas slimnīcā ir nedaudz augstāks par to, kāds mediķiem noteikts normatīvajos aktos.

Raksturojot šābrīža kolektīva noskaņu, slimnīcas vadītājs atceras 1990. gadus, kad bija sadraudzība ar Zviedrijas Avestas slimnīcu. "Mēs braucām skatīties, kā viņi strādā, viņi labprāt brauca pie mums. Taisījām ballītes ar dzīvo mūziku. Viņi priecājās, kādi mēs dzīvespriecīgi, uzdancojam. Zviedri bija sevī vērsti. Skatos, tagad kļūstam tādi paši. Lēnām, lēnām, jau kādu gadu pasākumus netaisām, jo cilvēkiem nav laika, ir izsīkuši, bažīgi. Vajadzētu relaksēties, bet neviens īpaši nekāro," atceras un prāto slimnīcas vadītājs. Taču materiālā ziņā stāvoklis neesot tik žēlīgs. Salīdzinājumā ar laiku pirms vairākiem gadiem slimnīcas laukums ir pilns ar automašīnām, māsiņas uz darbu brauc ar auto. Visi grib vairāk nopelnīt, bieži vien sevi izdzen.

Kad pie tikko iegādātā jaunākā ultrasonogrāfijas aparātā satiekam slimnīcas diagnostisko radioloģi SANDRU DZĪVĪTI, viņa izsaka līdzīgu domu: "Piecos mājās - nezinu, kas tas ir. No saviem kolēģiem varu pateikt, ka astoņos vakarā mājās ir veiklākie. Ja radiologs Stradiņos strādā no vieniem līdz diviem, tas nenozīmē, ka divos viņš iet mājās: viņš per prom uz ARSu, kad tur ir pabeidzis, per prom uz trešo vietu; kad pārbraucis mājās, no kādas slimnīcas ir atvestas bildes, kuras aprakstīt. Man atšķirībā no Rīgas dakteriem nav jāpārvietojas ar transportu, eju pa kāpnēm un gaiteņiem, varu izstrādāties pēc sirds patikas. Sešos aizveras poliklīnika, tad pārmetos uz kabinetu, kur ir rentgens, datortomogrāfs. Vai domājat, ka, strādājot ar sonogrāfu, var nopelnīt iztiku? Kā es varu runāt par izsīkšanu, ja man dēlam jāmaksā studiju kredīts!"

Nākotnē raugoties

No slimnīcas vadītāja Uģa Zeltiņa atsveicināmies pie fotogrāfijas, kur redzama 20. gadsimta sākuma slimnīca. Pēc vairāk nekā simt gadiem šajā pašā vietā ir pavisam cita aina un iespējas. "Zviedri, ar kuriem sadarbojamies, teic, ka nav varējuši iedomāties, cik ļoti esam spējuši mainīties. 1990. gadā, kad atbrauca ciemos, mums sterilie šķīdumi bija parastās pudelēs ar gumijām, tas šķita dīvaini. Nepagāja ne gads, kad viss mainījās. Tāpat, kā toreiz jutās zviedri pie mums, man bija Gruzijā, kad redzējām rajona slimnīcu bez logiem, apkures. Kādas gultas, kāds aprīkojums... Esam attālinājušies, bet necik sen arī mēs bijām līdzīgi."

Par slimnīcas attīstību Uģis Zeltiņš spriež, ka svarīgākais esot saglabāt medicīnas pakalpojumu šābrīža līmeni, palīdzēt rajona iedzīvotājiem savlaicīgi saņemt medicīnisko palīdzību. "Slimnīcu esam sakārtojuši. Varam normāli strādāt un līdzekļus ieguldīt attīstībā. Krīze ir visā pasaulē, jostas būs jāsavelk, bet lielos darbus mēs esam apdarījuši," bez īpašas trauksmes par nākotni secina Uģis Zeltiņš.

Uģis Zeltiņš reanimējis slimnīcu un nākotnē raugās stabili Uģis Zeltiņš reanimējis slimnīcu un nākotnē raugās stabili
Uģis Zeltiņš reanimējis slimnīcu un nākotnē raugās stabili

Foto:  Inese Austruma