PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

JUSTĪNE RUDZĪTE: Kā es braucu amerikāņu ģimenes ārsta praksi lūkoties

J. Rudzīte
JUSTĪNE RUDZĪTE, ģimenes ārste
JUSTĪNE RUDZĪTE, ģimenes ārste Foto: no Justīnes Rudzītes albuma
Šā gada vasarā, pateicoties LĀZA stipendijai no Ojāra Veides fonda, man bija iespēja iepazīt medicīnas sistēmu un darbu ģimenes ārsta praksē Huntington Beach Kalifornijā, salīdzināt un sev atbildēt uz jautājumiem — kā strādāt citādi un kāpēc mums Latvijā tas nesanāk? Pat ja Amerikas pieredzi uzreiz neizdodas ieviest dzīvē, tā iedrošina mainīt attieksmi.

Daudzie “kā?”

Mana volontieres ikdiena Mana volontieres ikdiena
Mana volontieres ikdiena

Esmu sertificēta ģimenes ārste Liepājā. Savu praksi no nulles izveidoju 2014. gada decembrī, manā pārraudzībā ir 1400 pacientu. Vairāk nekā piecus gadus strādājot savā praksē, vairākkārt esmu sev vaicājusi: vai tas, kā es strādāju, ir tā, kā tam jābūt? Esmu sapratusi, ka līgumā ar Nacionālo veselības dienestu ir pateikts, KAS jāizdara (ar 1400 pacientiem ir jābūt 20 pieņemšanas stundām nedēļā), bet nav pateikts, KĀ to izdarīt (nav pateikts, cik pacientu jāpieņem šajās stundās, ir jāapkalpo visi!), un vai par piešķirto naudu to ir iespējams arī izdarīt.

Kā rīkoties, lai akūtajā stundā bez pieraksta sanākušie pacienti tiktu apkalpoti tā, ka tiem, kuriem ir pieraksts, tiktu pieņemti savā laikā? Kā veikt dzemdes kakla vēža skrīningu, ja tam nav īsti piemērotu telpu un apstākļu? Kā un kur uzlikt pacientam intravenozo sistēmu, lai privātumu nezaudētu nedz konkrētais pacients, nedz tie, kas ieradīsies praksē? Kā izdarīt tā, lai māsa un ārsta palīgs varētu reāli konsultēt pacientu un strādāt savā profesijā, ne tikai atbildēt uz telefona zvaniem? Kā vispār atbildēt uz visiem telefona zvaniem, e–pastiem, WhatsApp, Messenger ziņām? Kā to visu izdarīt, lai nezaudētu laipnību, empātiju, patīkamu atmosfēru, savu veselību, attiecības ar sev tuvajiem?

Es neesmu vienīgais ārsts, kas ar ierobežotiem resursiem diezgan labi spēj ar šo žonglēt, taču žonglēšana nav tas, ko vēlos darīt. Šī bija motivācija paskatīties, kā ģimenes ārsti strādā citās valstīs. Īpaša pateicība Latviešu ārstu un zobārstu apvienībai (LĀZA), Ojāra Veides fonda vadītajam Kasparam Tūteram, Dainai Dreimanei un Iren Bauman par doto iespēju ar stipendijas un cilvēciskas sirsnības palīdzību redzēt un izjust Ameriku. Tās bija lieliskas nedēļas, kurās baudīju sirsnīgu viesmīlību ģimeniskā vidē.

Amerika, esmu klāt!

Piemājas baseins — daudziem amerikāņiem neatņemama dienas sastāvdaļa ir rīta vai vakara pelde Piemājas baseins — daudziem amerikāņiem neatņemama dienas sastāvdaļa ir rīta vai vakara pelde
Piemājas baseins — daudziem amerikāņiem neatņemama dienas sastāvdaļa ir rīta vai vakara pelde

Pēc ne tik vienkārša gatavošanās posma, vairākām intervijām ar firmu, kas organizēja manu praksi, beidzot esmu savā sapņu zemē — Amerikā.

Pussešos zvana mans modinātājs, atveru acis, ir gaišs un jūtams, ka ārā ir silts. Skrienot pietiks ar krekliņu, virsjaku nevajadzēs. Aplieku pulsa jostiņu zem krūtīm un izeju pagalmā — gribas sev iekniebt, lai noskaidrotu, vai neesmu mirusi un nokļuvusi paradīzē. Manā priekšā zils baseins un virs Dainas Dreimanes mājas (mitinājos pie profesores Dreimanes) redzami lieli koki ar violetiem ziediem. Džakarandas, mazliet līdzīgas ceriņiem. Silts, vasarīgs gaiss. June gloom — viņi saka.

Sāku lēnā riksīti riņķot pa Santa Anas dzīvojamo māju kvartālu. Satieku dažus suņu saimniekus, ar kuriem obligāti sasveicināmies. Skrējiens pa šo mājiņu rajonu ir līdzvērtīgs Pinterest bilžu šķirošanai.

Tik daudz ideju par to, kā vajadzētu dzīvot, — skaisti. Atrodu bērnu rotaļu laukumu, kur labs segums, lai atgultos un patrenētu vēderpresi. Tur sadraudzējos ar Āzijas izcelsmes senioru, kurš izpilda saules sveiciena asanu. Turpmāk samājamies katru rītu.

Pa kreisi Daina Dreimane (viņa ir bērnu endokrinoloģijas profesore Orange County bērnu slimnīcā) ar Kenetu, pie kuriem dzīvoju. Pa labi Iren Bauman 
(anestezioloģe Losandželosā) un Deivids Pa kreisi Daina Dreimane (viņa ir bērnu endokrinoloģijas profesore Orange County bērnu slimnīcā) ar Kenetu, pie kuriem dzīvoju. Pa labi Iren Bauman 
(anestezioloģe Losandželosā) un Deivids
Pa kreisi Daina Dreimane (viņa ir bērnu endokrinoloģijas profesore Orange County bērnu slimnīcā) ar Kenetu, pie kuriem dzīvoju. Pa labi Iren Bauman (anestezioloģe Losandželosā) un Deivids

Treniņa finiša metrus sanāk skriet pretim logam, kurā redzu Dainu ar Kenetu brokastojam. Katru rītu priecīgi un mazliet ar apbrīnu viņi sveicina mani, jo vēl vienu rītu esmu saņēmusies izskriet. Perfektā rīta treniņa daļas noslēgums — pelde baseinā.

Pusastoņos ir mana pēdējā iespēja pārmīt kādu vārdu ar Dainu, kas skrien uz darbu, lai tur būtu astoņos vai kādas minūtes pirms. Amerikāņi ir darbaholiķi. Man jābūt deviņos, varu mierīgi pabrokastot. Brokastis pašai nav jāgatavo, jo Dainas vīrs Kenets katru (!) rītu man pagatavo auzu pārslu putru ar svaigām ogām — mellenēm vai avenēm. Amerikāņi neēd tikai burgerus, jo tur, kur es biju, maltītes veidoja ekoloģiski audzēti sezonas augļi un dārzeņi — pat no vietējā piemājas dārziņa aiz baseina.

Zīmes pie daudzām mājām. Jūnijs izrādījās praida mēnesis. Sākumā to nesapratu, tāpēc LGBT terminu un krāsu uzsvēršana visur un visādās formās un formātos mani izbrīnīja. Vēlāk sapratu, ka tik brīvi savos uzskatos viņi, iespējams, nemaz nav, 
ka tas ir tikai šāds mēnesis Zīmes pie daudzām mājām. Jūnijs izrādījās praida mēnesis. Sākumā to nesapratu, tāpēc LGBT terminu un krāsu uzsvēršana visur un visādās formās un formātos mani izbrīnīja. Vēlāk sapratu, ka tik brīvi savos uzskatos viņi, iespējams, nemaz nav, 
ka tas ir tikai šāds mēnesis
Zīmes pie daudzām mājām. Jūnijs izrādījās praida mēnesis. Sākumā to nesapratu, tāpēc LGBT terminu un krāsu uzsvēršana visur un visādās formās un formātos mani izbrīnīja. Vēlāk sapratu, ka tik brīvi savos uzskatos viņi, iespējams, nemaz nav, ka tas ir tikai šāds mēnesis

Pēc brokastīm dodos pie sava jaunā drauga — melnā īres auto Ford Eco. Šajā brīdi sākas mans lielākais dienas izaicinājums — dzīvai un veselai nokļūt prakses vietā Huntigton Beach, apmēram 20 km attālumā. Par satiksmi esmu tiešām šokā (būtu bijis vērts uzlikt pulsa jostiņu!), piecu vai sešu joslu highway vienā virzienā, minimālais ātrums, lai iekļautos satiksmē, 70 jūdzes stundā!

Īsi pirms deviņiem esmu Huntigton Beach ģimenes ārsta praksē. Dzīva! Gatava darbam multikulturālā vidē. Manas apmācības ārste ir arābiete, darbs ar pacientiem norit angļu, spāņu un arābu valodā. Vēroju, uzsūcu informāciju, ko, šķiet, “gremoju” vēl tagad. Lielas praktiskas iesaistes no manis gan nav, jo esmu observationship un ASV likumi īsti ar šo statusu neļauj veikt manipulācijas. Un, godīgi sakot, ir tik labi beidzot nebūt ne par ko atbildīgai. Tomēr esmu klāt visās konsultācijās un dažus dzemdes kakla vēža skrīningus veicu.

Pēcpusdienās pēc savas volontēšanas dodos pastaigās gar Kluso okeānu vai šopingā uz kādu autletu. Braukāju ar velosipēdu, staigāju ar Dainas un Keneta suņukiem Rasu un Miglu. Jāņos gribēju iepriecināt Dainu ar Kenetu — pagatavoju Jāņu sieru un avokado svaigēdāju kūku, ko notiesājām kopā ar kvasu no Maskavas veikaliņa.

Steidzamās palīdzības punkts Steidzamās palīdzības punkts
Steidzamās palīdzības punkts

Ja bija iedvesma stūrēt papildu jūdzes, pēc ģimenes ārstes pieņemšanas Huntignton Beach devos uz Anaheim, lai strādātu kopā ar pieredzējušo ārsta palīgu meksikāni Džoniju steidzamās palīdzības punktā jeb urgent care.

Huntington Beach prakse: kā strādāt komandā?

Ģimenes ārsta praksē Huntington Beach līdzīgi kā pie mums ārsts pieņem 4—5 stundas dienā. Taču atšķirībā no mums astoņas stundas dienā ir iespējams pierakstīties vizītē pie ārsta palīga. Arī mums prakse ir atvērta un ārsta palīgs vai māsa tur ir šīs astoņas stundas dienā, tomēr māsai patstāvīga pieņemšana nav atļauta un ārsta palīgam tiek maksāts par desmit stundu pierakstu nedēļā.

Huntington Beach ģimenes ārsta praksē strādā viens ārsts un trīs ārsta palīgi, ārsts un ārsta palīgs tiek saukts par provaideri jeb pakalpojuma nodrošinātāju, un pacientam īpaši pat netiek nodalīts, pie kura viņš tiks.

Ģimenes ārsta prakses darbs ir komandas darbs. Vēl praksē strādā pieci darbinieki ar viena gada izglītību medicīnā —medical assistant, kuri atbild uz telefona zvaniem pieraksta veidošanai, pacienta apskati pirms ārsta/ārsta palīga vizītes. Katram provaiderim ir savs palīgs — medicīnas asistents, tādējādi ārsts vairāk var nodarboties ar ārstniecību.

Stendi Walgreens veikalā ar ibuprofēna un paracetamola “šķirnēm”, kas latvietim rada apmulsumu Stendi Walgreens veikalā ar ibuprofēna un paracetamola “šķirnēm”, kas latvietim rada apmulsumu
Stendi Walgreens veikalā ar ibuprofēna un paracetamola “šķirnēm”, kas latvietim rada apmulsumu

Šādā ģimenes ārsta praksē ir apmēram 2000 pacientu. Taču, kad šo jautājumu uzdevu darbiniekiem pirmajā dienā, neviens uz to man nespēja atbildēt. Jo vairāk pacientu pieņemsi, jo lielāki ienākumi, atbilstīgi savām vēlmēm par peļņu arī plāno un organizē savu pieņemšanu, ārsta palīga pieņemšanas un stundas. Bet pakalpojuma pieejamības nodrošināšanai tiek veidoti steidzamās palīdzības punkti. Domāju, ka ar šo vien ir izskaidrojamas atšķirības starp mums un viņiem.

Es jebkurā diennakts laikā varu pateikt, par cik pacientiem man ir jābūt atbildīgai, jāaprūpē, jāapčubina, jāpiedāvā un jāatgādina iziet visus valsts apmaksātos skrīningus, saņemt potes. Tur pacients pats ieinteresēts nākt šādās vizītēs pie ārsta. Pacients varētu būt neapmierināts, ja pieraksts ir pilns tieši tajā brīdi, kad viņam tas ir nepieciešams, bet šajā gadījumā var vērsties steidzamās palīdzības punktā.

Vakariņas ar latviešiem Ivrinā, tālumā Losandželosa Vakariņas ar latviešiem Ivrinā, tālumā Losandželosa
Vakariņas ar latviešiem Ivrinā, tālumā Losandželosa

Kompetence: visi dara visu

Liksies jocīgi, bet praksē ASV nebija algoritma, kādos gadījumos pacients dodas pie ārsta, kādos — pie ārsta palīga. Svarīgs ir laiks, lai pacients tiktu apkalpots iespējami ātrāk, bet tālāk ārsta palīgs, apzinoties savas kompetences robežas, var pacientu pierakstīt pie ārsta vai nosūtīt uz slimnīcu. Visi dara visu. Gan ārsts, gan ārsta palīgs konsultē pacientus, veic dzemdes kakla vēža skrīningu, intraartikulāras blokādes, dzimumzīmju, nagu noņemšanu u.c. Tiesa, ārsta palīgam tur ir mazliet citāda izglītība, viņi studē sešus gadus.

Holivudas Slavas aleja Holivudas Slavas aleja
Holivudas Slavas aleja

Liela daļa problēmu, kas tiek risinātas ģimenes ārsta praksē, bieži vien nav medicīniskas, tie ir aprūpes jautājumi, dažādu izziņu izsniegšana. Ģimenes ārsts Latvijā bieži nodarbojas ar lietām, ko bez problēmām varētu atrisināt ārsta palīgs vai māsa. Ja vien tāda būtu... Dažreiz smejos, ka mums ārsta palīgs dara sekretāra darbu, ārsts — ārsta palīga, bet speciālists — ģimenes ārsta darbu. Tas, protams, ir pārspīlējums, bet vai tad tā nesanāk, ja Amerikā ģimenes ārsti veic dzemdes kakla skrīningu, intraartikulāras injekcijas, dzimumzīmju noņemšanu? Pie mums to dara augsti kvalificēti speciālisti — ginekologi, traumatologi un dermatologi.

Volontējot Huntington Beach praksē, novēroju: ģimenes ārsts uzņemas darīt daudz vairāk nekā pie mums. Taču tas ir saprotams, jo, darot vairāk, viņš vairāk nopelnīs, dabūs labas atsauksmes un jaunus pacientus.

Pilnu raksta versiju lasiet Doctus 2021. gada decembra numurā