PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Par metamorfozēm

Doctus
Par metamorfozēm
Šim mēnesim vairāk nekā citiem piestāv stāsts par metamorfozēm. Lietus pilieni mākonī sasalst un nobirst sniegs. Un svētku sajūta ir tepat.Sāk griezties labdarības akciju ritenis. Lai arī reizumis nevar nepamanīt, ka to darbina komercijas motors, gribas noticēt, ka daudzos dzīves scenārijos tas kāda tumšā taus­tiņa vietā nospēlē balto.

Arī ziņu slejas gribas pierakstīt pilnas ar labajiem notikumiem. Nu, piemēram, pēc desmit gadiem esam beidzot noķēruši Eiropas Savienības valstis un arī pie mums trešajā ceturtajā dzīves dienā visiem jaundzimušajiem veiks dzirdes skrīningu. Jādomā, tas krietni uzlabos jaundzimušo veselības rādītājus. Rādītāji gan vairāk iederas statistikas gadagrāmatās, viss ir daudz personiskāk - daudzām ģimenēm šī pārbaude ļaus izvairīties no grūti labojamām traģēdijām. Un vēl kāda gaiša ziņa. Veselības ministrija nākamajā gadā sola pilnīgu smēķēšanas aizliegumu izglītības iestādēs, arī citās publiskās vietās (kinoteātros, sporta zālēs u. tml.). Vai nesmēķētāji jau sen to nebija pelnījuši?!

Vēl - ziņa par nule kā veikto un nosvinēto 1000. sirds operāciju mākslīgajā asinsritē. Tas nav tikai apaļš cipars, ar ko palepoties, aiz tā stāv ārstu orķestris, kurš diendienā izdzīvojis gan savas mazās uzvaras, gan sakāves.

Metamorfozi šomēnes sola arī politiskā elite. Vai tā būs tikai dekorāciju un lozungu pārkārtošana vai daudz nopietnākas pārvērtības? Kā tās skars veselības aprūpi?!

Taču visskaistākās, šķiet, ir paša izcīnītās pārvērtības. Kad notiek cīņa par pacienta dzīvību - uz laika, medicīnas iespēju un savas profesionālās varēšanas robežām. Kad pietiek uzdrīkstēšanās nesamierināties ar pastāvošo lietu kārtību. Kā, piemēram, to izdarīja septiņi stipri ar ļaundabīgu audzēju, Hodžkina limfomu un šizofrēniju sirgstoši cilvēki, kuri atklājuši gan savu identitāti, gan pārdzīvojumus grāmatā Septiņi stipri stāsti. Šis ir pirmais šāda veida projekts Latvijā, kurš tapis programmas Eiropas gads par iespēju vienlīdzību visiem - ceļā uz taisnīgu sabiedrību ietvaros. Viņi tā rīkojās, spītējot stereotipiem un diskriminējošai attieksmei. Skaistākās pārvērtības piedzīvojam, kad sev godīgi atbildam uz kardināliem jautājumiem. Lai jums jaukas metamorfozes visa nākamā gada garumā!