PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Atklāj telpu “Sirds sarunas”

Atklāj telpu “Sirds sarunas”
Foto: Olsen+Partners
26.oktobrī atklāta īpaša telpa “Sirds sarunas” žurnāla Rīgas Laiks projektā “MMāja”. Kampaņa notiek laikā, kad tiek strādāts pie uzlabojumiem sirds un asinsvadu slimību ārstēšanas plānā, kam nepieciešamas papildus valsts budžets.

Telpas autors ir laikmetīgās mākslas meistars Mārtiņš Aizpurvs, kas radījis īpašu murāli attēlojot, kā saudzīgās plaukstās sirds spēj pārvērsties par plaukstošiem ziediem. Ikviens apmeklētājs ir aicināts aktīvi piedalīties, sirdspukstu pavadībā uzrakstot veltījumu savai sirdij uz sienas. “Cilvēkus iespējams uzrunāt caur dažādām maņām, kanāliem un mākslu veidiem. Šajā telpā mēģinājām apvienot pēc iespējas vairāk no visa, lai katrs no apmeklētājiem nedaudz apstātos savā ikdienā un padomātu, kad pēdējo reizi tika veiktas analīzes, un atstātu savu vēstījumu savai sirdij,” saka M.Aizpurvs.

Atklājot kampaņu, preses konferencē Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Sirds ķirurģijas centra vadītājs, profesors Pēteris Stradiņš pauda, ka pašreiz sirds veselības situācija Latvijā ir kritiska, jo, kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra apkopotā informācija, pērn sirds un asinsvadu slimības (SAS) bija galvenais mirstības cēlonis Latvijā. 2022. gadā tās bija iemesls nāvei 52 % gadījumu. Izplatītākie SAS riska faktori, kas savlaicīgi nediagnosticēti un neārstēti, var izraisīt infarktu, insultu vai pat nāvi ir: augsts asinsspiediens, augsts glikozes un zema blīvuma holesterīna līmenis asinīs, smēķēšana, kā arī aptaukošanās.

“Sirds sarunas” telpas atklāšanā piedalījās arī pacientu biedrības ParSirdi.lv vadītāja Inese Mauriņa: “Teju 80% no visām sirds un asinsvadu slimībām iespējams profilaktiski novērst vai vismaz krietni attālināt."

Pētījumi parāda, ka Latvijā veselīgi nodzīvoto gadu skaits ir zemākais Eiropas Savienībā, kas sievietēm ir 53,7 gadi, bet vīriešiem tikai 51 gads. Tāpat būtiski, ka katrai ceturtajai sievietei mūsu valstī ir liekais svars, bet vīriešiem – katram sestajam. Vairāk nekā trešdaļai jeb 36% iedzīvotāju ir paaugstināts asinsspiediens, savukārt “sliktā” jeb zema blīvuma holesterīna līmenis asinīs (virs 3 mmol/l) ir 62% cilvēku Latvijā, lai gan to iespējams regulēt gan ar dzīvesveida maiņu, gan arī piemērotiem medikamentiem.

Rīgas Laika “MMājas” sirds istabu “Sirds sarunas” atbalsta “Novartis” un pacientu biedrība ParSirdi.lv. “MMāja" izveidota par godu žurnāla Rīgas Laiks 30 gadu jubilejai. Apmeklētājiem un interesentiem telpa “Sirds sarunas” pieejama “MMājas” atvērtajās stundās, kam iespējams sekot līdzi Rīgas Laika izveidotā projekta sociālajos tīklos.