PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Gatavojoties Ziemassvētkiem: lelle Bārbija medicīnas speciālista amatā

Doctus
Gatavojoties Ziemassvētkiem: lelle Bārbija medicīnas speciālista amatā
Pixabay.com
Ļoti neparastu raksta analīzi veikusi kāda autore ASV, kas identificējusi Barbie zīmola lelles, kas tirgū pieejamas medicīnas speciālistu veidolā. Tās salīdzinātas ar citu ražotāju lellēm pēc to precizitātes klīniskās un laboratorās drošības standartu attēlojumā.

Šajā aprakstošajā pētījumā novērtēta, kādās medicīnas/zinātnes apakšspecialitātēs lelle Bārbija strādā, izvērtēti arī demogrāfiskie parametri – vecums, etniskā piederība, dzimums. Kopā analizētas 92 lelles Bārbijas: ārstes (n = 53), zinātnieces (n = 10), zinātnieces–pasniedzējas (n = 2), medmāsas (n = 15), zobārstes (n = 11) un paramediķes (n =1). Salīdzināšanas nolūkos citu zīmolu lelles – ārstes (n = 26), zinātnieces (n = 27), medmāsas (n = 7), zobārstes (n = 2), inžinieres (n = 2) un MR radiologa asistente (n = 1).

Lielākā daļa leļļu Bārbiju attēlotas kā bērnu ārstes vai medicīnas speciālistes, kas strādā ar bērniem (66 %, n = 53/80), tikai 4 % leļļu attēlotas kā pieaugušo speciālistes. No 12 lellēm Bārbijām zinātniecēm, nevienai nebija atbilstīga personīgā aizsargājošā ekipējuma, tāpat kā neveiksmīga apģērba un matu sakārtojuma izvēle. Divām trešdaļām leļļu–ārstu mati bija atlaisti, pat tādos gadījumos, kad lelle veic pienākumus, kur tas stingri būtu aizliegts. Daudzām lellēm bija augstu papēžu kurpes, kas realitātē ārstam traucētu strādāt slimnīcā lūkojoties gan no ērtuma, gan no drošības viedokļa. Bārbijām visticamāk komplektā līdzi nāca halāts, mikroskops, stetoskops un brilles, ko bērni stereotipiski asociē ar ārstiem un zinātniekiem. Tikai vienai no 80 (1 %) medicīniskās profesijas lellēm līdzi nāca sejas maska un nevienai no 92 visām analizētajām Barbie lellēm nebija cimdu. Citu zīmolu lellēm tika novērots plašāks dažāda vecuma un etnisko piederību attēlojums salīdzinājumā ar Barbie grupas lellēm. Visu leļļu vidū novērotas neprecizitātes un grūtības precīzi attēlot dažādās medicīniskās specialitātēs strādājošos.

Šīs lelles palīdz iedvesmot topošos medicīnas speciālistus un zinātniekus jau no mazotnes. Autore aicina rotaļlietu ražotājus pārliecināties, kā nākotnē ražotās lelles atbildīs realitātei vairāk un precīzi parādīs, kādi ir drošības standarti apģērba un aizsargekipējuma ziņā medicīnas laukā. Tāpat jānodrošina plašāks dažādu profesiju, vecuma, etnisko piederību un dzimuma attēlojums leļļu veidolā.

Avots: Klamer K. Analysis of Barbie medical and science career dolls: descriptive quantitative study BMJ 2023; 383 :e077276 doi:10.1136/bmj-2023-077276