PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Aptaukošanās un vēnu slimības. Kādi ir sarežģījumi?

Doctus
Apakšējo ekstremitāšu vēnu slimības skar līdz 50 %, un aptaukošanās līdz 25 % pieaugušo populācijas. Lielai daļai pieaugušo novēro abus stāvokļus.

Lai novērtētu aptaukošanās un vēnu slimību (varikozas vēnas, hroniska vēnu mazspēja, hroniskas vēnu čūlas un dziļo vēnu tromboze) saistību, veikta pētījumu meta-analīze par pētījumiem no PubMed un Cochrane datu bāzēm laikā no 1946.-2015. gadam.

Pieaug populācijas proporcija, kas cieš no apakšējo ekstremitāšu vēnu slimībām, tāpat pieaug aptaukošanās prevalence. Liekais svars un aptaukošanās ir būtisks riska faktors visu veidu vēnu slimību attīstībai, turklāt pacientiem ar lieko svaru un aptaukošanos vēnu slimības biežāk ir simptomātiskas. Aptaukošanās apgrūtina apakšējo ekstremitāšu vēnu slimību diagnostiku, izmeklēšanu, attēldiagnostiku un arī ārstēšanu. Ir ziņojumi, ka farmakoloģiskas, ķirurģiskas un endovenozas ārstēšanas iznākumi ir sliktāki un ir lielāks komplikāciju attīstības risks nekā pacientiem ar normālu ķermeņa masas indeksu.

Diemžēl vairākos pētījumos par ārstēšanas metodēm aptaukošanos novērtē par izslēgšanas kritēriju no pētījuma, tāpēc par vēnu slimību ārstēšanu cilvēkiem ar lieko svaru un aptaukošanos joprojām ir daudz neskaidrību.

AVOTS: Davies HO, Popplewell M, Singhal R, Smith N, Bradbury AW. Obesity and lower limb venous disease - The epidemic of phlebesity. Phlebology. 2016 May 13. pii: 0268355516649333.