PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Aptaukošanās var mainīt imūnsistēmas reakciju uz Covid-19

Doctus
Aptaukošanās var izraisīt hiperaktīvu imūnsistēmas reakciju uz Covid-19 infekciju, kas apgrūtina vīrusa apkarošanu, teikts jaunā pētījumā, kas publicēts žurnālā Endocrinology.

Aptaukošanās rada ne tikai tādas problēmas kā sirds un asinsvadu slimības un cukura diabēts, bet arī daudzējādā ziņā ietekmē imūnsistēmu. Aptaukošanās izraisa hronisku, zemas pakāpes dažu imūnsistēmas daļu aktivāciju. Ja kāds ar zemu imunitāti saskaras ar infekciju, tas var izraisīt imūnsistēmas hiperaktivāciju, bet veidā, kas nav cīņa pret infekciju.

"Covid-19 pandēmija ir likusi mums apzināties aptaukošanās sarežģīto mijiedarbību ar infekcijas slimībām un plaisas mūsu izpratnē par to, kā hroniski veselības stāvokļi ietekmē mūsu imūno reakciju uz akūtu infekciju," sacīja pētījuma autore Durga Singer no Mičiganas Universitātes. "Jaunākie pierādījumi ir parādījuši, kā viena imūnsistēmas daļa, makrofāgs, var būt vaininieks smagas Covid-19 slimības gaitai. Mūsu pētījums koncentrējas uz to, kas jau ir zināms par aptaukošanās, makrofāgu un citu infekciju, piemēram, gripas, mijiedarbību. Šie atklājumi uzsver, cik svarīgi ir saprast, kā aptaukošanās var mijiedarboties ar jaunām zālēm vai vakcīnām, kas izstrādātas Covid-19 ierobežošanai. "

Šajā rakstā autori apraksta aptaukošanās ietekmi uz imūnsistēmu. Viņi apspriež neregulāras imūnās atbildes, ko izraisa aptaukošanās, kas izraisa orgānu traumas smagas Covid-19 infekcijas gadījumā un pasliktina cilvēka spēju cīnīties ar vīrusu.

AVOTS: Huizinga GP, Singer BH, Singer K. The Collision of Meta-Inflammation and SARS-CoV-2 Pandemic Infection. Endocrinology, 2020.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus