PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Aromatāzes inhibitoru kardiovaskulārais drošums ir pārāks pār tamoksifēnu

Doctus
Aromatāzes inhibitori, ko lieto krūts dziedzera vēža pacienšu ārstēšanā, salīdzinot ar tamoksifēnu nav saistīti ar palielinātu fatālu kardiovaskulāru notikumu risku (miokarda infarkts, insults).

Pētījumā piedalījās 13 273 pēcmenopauzes vecuma sievietes, kurām laikā no 1991.-2010.gadam ir diagnosticēts estrogēnu vai progesterona receptoru pozitīvs krūts dziedzera vēzis.

Pacientes iedalīja četrās grupās atkarībā no tām nozīmētās medikamentozās terapijas:

  • 31,7 % saņēma tikai tamoksifēnu,
  • 28,6 % tikai aromatāzes inhibitorus,
  • 20,2 % saņēma abus,
  • 19,4 % nesaņēma nevienu no šiem medikamentiem.

Izskaitļots, ka sievietēm, kuras lietoja aromatāzes inhibitorus, nebija palielināts miokarda infarkta vai insulta risks; sievietēm, kuras lietoja tikai aromatāzes inhibitorus vai tos lietoja pēc ārstēšanas ar tamoksifēnu, salīdzinot ar tamoksifēna lietotājām bija 26-29 % lielāks mazāk nopietnu kardiovaskulāru notikumu attīstības risks (aritmijas, perikardīts).

Šis pētījums pierāda, ka aromatāzes inhibitoru lietošana ar nolūku mazināt krūts dziedzera vēža recidīvus nepalielina fatālu kardiovaskulāru notikumu risku.

AVOTS: Reina Haque, Jiaxiao Shi, Joanne E. Schottinger, Joanie Chung, Chantal Avila, Britta Amundsen, Xiaoqing Xu, Ana Barac, Rowan T. Chlebowski. Cardiovascular Disease After Aromatase Inhibitor Use. JAMA Oncology, 2016.