PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Asins analīze var norādīt uz pacientiem ar paaugstinātu Covid-19 komplikāciju un nāves risku

Doctus
Pētnieki analizēja piecus biomarķierus, kas atrasti Covidi-19 pacientu asinīs, un paaugstināts to līmenis ir saistīts ar lielāku klīniskās pasliktināšanās un nāves iespējamību.

Pētnieki analizēja 299 pacientus, kuriem diagnosticēts Covid-19 un kuri hospitalizēti no 2020. gada 12. marta līdz 9. maijam. No šiem pacientiem 200 pacientiem bija noteikti visi pieci biomarķieri - IL-6, D-dimērs, C reaktīvais olbaltums, zema blīvuma holesterīns un feritīns. Paaugstināts šo biomarķieru līmenis bija saistīts ar iekaisumu un asiņošanas traucējumiem, norādot uz neatkarīgu paaugstinātu intensīvās terapijas nodaļas un plaušu mākslīgās ventilācijas nepieciešamības risku, kā arī nāves risku. Lielākā nāves varbūtība tika novērota, ja zema blīvuma holesterīna līmenis bija lielāks par 1200 vienībām / l un D-dimēra līmenis bija lielāks par 3 μg / ml.

Pašlaik ārsti Covid-19 pacientu komplikāciju un nāves risku vērtē, pamatojoties uz pacienta vecumu un blakus saslimšanām, piemēram, ar novājinātu imūno stāvokli, aptaukošanos un sirds slimībām. Veicot vienkāršu asins analīzi pacientiem, kuri tiek uzņemti neatliekamās palīdzības nodaļā, var prognozēt slimības attīstības gaitu konkrētam pacientam un sniegt labāko pieejamo veselības aprūpi. Pētnieku grupa turpinās analizēt šos datus, lai palīdzētu ārstiem pieņemt apzinātākus lēmumus, kā arī palīdzēs slimnīcām, kurām, iespējams, vajadzēs pārplānot resursus.

AVOTS: Shant Ayanian, Juan Reyes, Lei Lynn, Karolyn Teufel. The association between biomarkers and clinical outcomes in novel coronavirus pneumonia in a US cohort. Biomarkers in Medicine, 2020.

 

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus