PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Augsts optimisma līmenis saistīts ar ilgāku mūžu

Doctus
Augsts optimisma līmenis saistīts ar ilgāku mūžu
Freepik.com
Augstāks optimisma līmenis ir saistīts ar ilgāku mūža ilgumu un dzīvi pēc 90 gadu vecuma dažādu rasu un etniskās piederības sievietēm.

Pētījumi liecina, ka optimisms ir saistīts ar veselīgu novecošanu un izcilu ilgmūžību, taču lielākā daļa pētījumu tika veikti starp baltās rases pārstāvjiem. Šajā pētījumā analizēja optimisma un ilgmūžības saistības starp dažādām rasu un etniskajām grupām un novērtēja veselīgu dzīvesveidu kā iespējamu faktoru šīs saistības izskaidrojumam.

Pētījumā piedalījās 159 255 dalībnieces, kurām tika izmērīts optimisma līmenis un bija zināmi citi demogrāfiskie un veselības dati pētījuma sākumā. Novērtēja optimisma saistību ar dzīves ilguma pieaugumu, izmantojot Poissona regresijas modeļus. Cēloņsakarības analīzē tika pētīts, vai ar dzīvesveidu saistīti faktori ietekmē optimisma un mūža ilguma saistību.

Pēc iespējamo jaucējfaktoru samērošanas, augsts optimisma līmenis pret zemu bija saistīts ar 5,4 % (95 % TI [4,5 – 6,4 %]) ilgāku mūžu. Starp dažādu rasu un etniskās piederības sievietēm šī saistība saglabājās.

Liela daļa (53 %) sieviešu sasniedza izcilu ilgmūžību. Dalībniecēm no augstākas, salīdzinot ar  zemāku, optimisma kvartilē bija lielāka iespēja sasniegt izcilu ilgmūžību (piemēram, pilna izlases riska attiecība = 1,1, 95% TI [1,1 – 1,1]). Dzīvesveids 24 % izskaidroja saistību starp optimismu un ilgmūžību pilnajā izlasē, 25 % baltās rases pārstāvēm krāsā, 10 % afroamerikāņu, 24 % spāņu/latīņu un 43 % aziātu sievietēm.

Lielāks optimisms bija saistīts ar ilgāku mūža ilgumu un lielāku iespējamību sasniegt izcilu ilgmūžību kopumā un starp rasēm un etniskajām grupām. Dzīvesveida ieguldījums šajās saistībās bija pieticīgs. Optimisms var veicināt veselību un ilgmūžību dažādās rasu un etniskās grupās. Turpmākajos pētījumos būtu jāizpēta šīs saistības mazāk ilgmūžīgās populācijās.

AVOTS: Koga HK, Trudel‐Fitzgerald C, Lee LO, et al. Optimism, lifestyle, and longevity in a racially diverse cohort of women. Journal of the American Geriatrics Society, 2022