PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Cilvēkiem ar epilepsiju ir īsāks paredzamais mūža ilgums

Doctus
Cilvēkiem ar epilepsiju ir īsāks paredzamais mūža ilgums
Freepik.com
Vidēji cilvēki ar epilepsiju dzīvo par 10-12 gadiem mazāk nekā tie, kuriem nav šīs slimības. Papildu mirstība ir īpaši izteikta cilvēkiem, kuriem ir epilepsija un garīgi traucējumi.

Mirstības rādītāji cilvēkiem ar epilepsiju ir 2-3 reizes augstāki nekā vispārējā populācijā. Šī pētījuma mērķis bija kvantitatīvi noteikt, kā šī mirstība samazina paredzamo dzīves ilgumu, un noteikt nāves cēloņus, tādējādi piedāvājot ieteikumus, kā samazināt ar epilepsiju saistīto mirstību.

Šajā populācijā balstītajā kohortas pētījumā tika iekļautas visas personas vecumā no 0 līdz 94 gadiem, kas dzīvoja Dānijā laika posmā no 2000. līdz 2015. gadam. Izmantojot valsts mēroga reģistrus, tika identificētas personas, kurām diagnosticēta epilepsija, un tika veiktas aplēses, cik daudz dzīves gadu tika zaudēts 13 vispārēju un 9 konkrētu nāves cēloņu dēļ.

No 6 022 160 personām tika identificētas 129 598 personas ar epilepsiju (52,6 % vīriešu), un vidējais epilepsijas sākuma vecums bija 36,5 gadi (standarta novirze = 26,3 gadi). 16 gadu novērošanas laikā nomira 851 087 cilvēki, un no tiem 36 923 bija diagnosticēta epilepsija. Vidējais paredzamā dzīves ilguma samazinājums cilvēkiem ar epilepsiju bija 11,84 gadi vīriešiem (95 % ticamības intervāls: 11,66 – 12,00) un 10,91 gads sievietēm (95 % ticamības intervāls: 10,70 – 11,11), salīdzinot ar vispārējo populāciju. Dzīves ilgums samazinājās neatkarīgi no epilepsijas etioloģijas (simptomātiska aptuveni 14 gadi; idiopātiska aptuveni 8 –10 gadi), un jo īpaši personām ar epilepsiju un psihiskām blakusslimībām (apmēram 13 – 16 gadi). Papildu mirstība tika novērota attiecībā uz visiem nāves cēloņiem, tostarp sirds un asinsvadu slimībām, nelaimes gadījumiem un pašnāvībām.

Cilvēkiem ar epilepsiju ir ievērojami samazināts dzīves ilgums, ko tikai daļēji var izskaidrot ar pamatslimību. Ar epilepsiju saistīto nāves gadījumu profilaksē galvenā uzmanība jāpievērš psihisku blakusslimību esamībai un ietekmējamiem riska faktoriem, kas saistīti ar novēršamiem nāves cēloņiem, piemēram, nelaimes gadījumiem, neiroloģiskām un sirds un asinsvadu saslimšanām.

AVOTS: Dreier JW, Lauersen TM, Tomson T, et al. Cause-specific mortality and life years lost in people with epilepsy: a Danish cohort study. Brain, 2022